Palestyński Hamas opublikował wideo, na którym widać obywatela Izraela przetrzymywanego w niewoli w Strefie Gazy. Zdjęcia mężczyzny są pierwszymi od czasu jego uwięzienia w 2014 roku.
Na nagraniu opublikowanym w poniedziałek przez Hamas, którego data nagrania jest nieznana, widać mężczyznę zidentyfikowanego jako Avera Mengistu. Tożsamość mężczyzny nie została potwierdzona przez władze Izraela, ale jego brat Ilan powiedział, że po ośmiu i pół roku rodzina wierzy, że to on.
Mengistu, który zdaniem rodziny cierpi na problemy ze zdrowiem psychicznym, przedostał się do Strefy Gazy w 2014 roku i od tamtej pory jest przetrzymywany w niewoli. Na trwającym 10 sekund nagraniu mężczyzna zwraca się do Izraela o pomoc.
Ujawnienie nagrania wydaje się być próbą wywarcia presji na Izrael, aby dokonał wymiany więźniów – sugeruje agencja Reutera.
- Moja matka jest na skraju łez. Nie przestaje oglądać wideo – powiedział Ilan Mengistu. – Jej nadzieją, jej wielkim szczęściem będzie zobaczenie go w domu całego i zdrowego – dodaje.
Izrael negocjuje uwolnienie swoich obywateli
Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu powiedziało w odpowiedzi na publikację wideo, że "Izrael inwestuje wszystkie swoje zasoby i wysiłki, aby sprowadzić schwytanych i zaginionych chłopców do domu".
Hamas w nagrnaiu wspomina o nowym najwyższym generale Izraela, który został oficjalnie mianowany w poniedziałek, ale nie podaje szczegółów na temat stanu zdrowia Mengistu.
W czerwcu 2022 roku Hamas rozpowszechnił wideo, na którym znajdował się inny izraelski obywatel. Izrael twierdzi, że palestyńska organizacja przetrzymuje dwóch izraelskich cywilów i szczątki dwóch żołnierzy, którzy zginęli w walkach przeciwko Strefie Gazy w 2014 roku. Uznaje się, że zatrzymani izraelscy cywile z nieznanych powodów dobrowolnie przedostali się do Gazy.
W przeszłości Izrael angażował się w wymianę więźniów z Hamasem, zwłaszcza w 2011 roku, kiedy Gilad Szalit, żołnierz uprowadzony przez bojowników podczas nalotu w 2006 roku został zwolniony w zamian za ponad 1000 Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.
Źródło: Reuters