TVN24 | Świat

Saakaszwili "potrzebuje specjalnej rehabilitacji". "Nie możemy jej znaleźć w Gruzji"

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili potrzebuje specjalistycznego leczenia za granicą - poinformował w niedzielę dr Otar Toidze, lekarz z gruzińskiej komisji praw człowieka. Saakaszwili 20 listopada zakończył 50-dniowy strajk głodowy w więzieniu.

- On teraz przede wszystkim potrzebuje specjalnej rehabilitacji, którą nazywamy neurorehabilitacją i psychoneurorehabilitacją, i nie możemy jej znaleźć w Gruzji - oświadczył Toidze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W listopadzie gruziński rzecznik praw człowieka oznajmił, że Saakaszwili musi być przeniesiony na oddział intensywnej terapii, aby nie wystąpiło ryzyko niewydolności serca, wewnętrznego krwotoku i śpiączki.

Były prezydent za kratkami

Saakaszwili przebywa w więziennym szpitalu w Tbilisi od 8 listopada. Odmówił jednak leczenia tam, utrzymując, że został przewieziony podstępem. Według byłego prezydenta ma to na celu jego "fizyczne zniszczenie na polecenie Putina".

1 października Saakaszwili wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych. Tego samego dnia został zatrzymany i przewieziony do więzienia, a władze zapowiedziały, że nie może on liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.

Polityk wrócił do kraju pomimo ciążących na nim prawomocnych wyroków pozbawienia. Prezydent Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013 został skazany na sześć lat więzienia za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z partii Gruzińskie Marzenie, są motywowane politycznie.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP