Grobowiec dyktatora Iraku Saddama Husajna w wiosce Al-Audża w północnym Iraku został niemal całkowicie zrównany z ziemią w wyniku walk między siłami irackimi a dżihadystami z Państwa Islamskiego.
Wioska Al-Audża, w której w 1937 roku przyszedł na świat przyszły przywódca Iraku, znajduje się 13 km od Tikritu, o który trwają zacięte walki między siłami irackimi a bojownikami Państwa Islamskiego.
Tikrit, stolica prowincji Salah ad-Din, jest z kolei oddalony o ok. 130 km na północ od Bagdadu. Dżihadyści opanowali miasto latem 2014 roku. Podobnie jak Mosul, drugie pod względem wielkości miasto w Iraku i inne tereny, na których mieszkają głównie sunnici.
Siły irackie twierdzą, że otoczyły przebywających w mieście dżihadystów. Zapowiedzieli, że chcą dotrzeć do centrum miasta w ciągu 48 godzin.
Zniszczony grobowiec
W Al-Audży znajdował się grobowiec urodzonego w mieście Saddama Husajna. Materiał agencji Associated Press pokazuje zrujnowane mauzoleum znajdujące się na południe od miasta z zawalonym stropem. Kolumny, na których opierała się konstrukcja, zostały zburzone.
- To tereny, o które toczyły się najbardziej zacięte walki, bo tutaj znajduje się grób Saddama - powiedział kapitan Jassir Nu’ma, dowodzący lokalną policją. - IS wciągnęło nas w zasadzkę, podłożyli w pobliżu bomby - dodał wyjaśniając dlaczego walczono w tym rejonie.
Nie wiadomo, czy ciało dyktatora Iraku znajdowało się w zrujnowanym grobowcu. Miejscowi sunnici twierdzą, że przed rokiem przenieśli jego ciało w nieznane miejsce.
Obalony prezydent
Przewodniczący partii Baas rządził Irakiem jako prezydent i faktyczny dyktator w latach 1979-2003. W latach 1980-1988 toczył wojnę z Iranem. Był wtedy wspierany militarnie i politycznie przez USA i ZSRR. W 1990 roku zaatakował Kuwej, co doprowadziło do I wojny w Zatoce Perskiej i operacji Pustynna Burza.
Saddam został obalony w wyniku II wojny w Zatoce Perskiej w 2003 roku po międzynarodowej interwencji pod przewodnictwem USA. Saddama Husajna schwytano 13 grudnia 2003 roku ok. 15 km od Tikritu. Ukrywał się w głębokiej na dwa metry ziemiance. Został stracony w grudniu 2006 r. po uznaniu go winnym morderstwa 148 szyitów w 1982 r.
Al-Audża - rodzinne miasto Saddama Husajna
Źródło: tvn24
Irak. Wojna z dżihadystami
Źródło: Reuters
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Teraz oglądasz
Tereny kontrolowane przez dżihadystów znacznie się zmniejszyły
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Francuska artyleria ostrzeliwuje dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Naloty przy pomocy dronów
Teraz oglądasz
Atak drona dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
Teraz oglądasz
Ekspansja, stagnacja i regres tak zwanego państwa dżihadu
Teraz oglądasz
Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"
Teraz oglądasz
29 czerwca 2014 roku Bagdadi ogłosił w meczecie kalifat
Teraz oglądasz
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Teraz oglądasz
Francuskie wojsko walczy z dżihadystami
Teraz oglądasz
Amerykanie zrzucają bomby na IS w Iraku
Teraz oglądasz
Szyici mszczą się na sunnitach. Zdjęcia satelitarne to potwierdzają