Grenlandia zawiesza porozumienie w sprawie połowu z Rosją, Wyspy Owcze - przedłużają

Źródło:
PAP
Grenlandia
Grenlandia
Reuters archive
GrenlandiaReuters archive

Grenlandia zawiesiła na przyszły rok umowę z Rosją w sprawie połowu ryb - poinformowało we wtorek radio Głos Ameryki, powołując się na ministerstwo rybołówstwa Grenlandii. Rozgłośnia podała też, że inne autonomiczne terytorium Danii - Wyspy Owcze, przedłużyło obowiązywanie analogicznego porozumienia z Moskwą.

Grenlandia powiadomiła władze Rosji, iż "z powodu spadku zasobów niektórych gatunków ryb nie jest możliwa wymiana kwot na rok 2023". Obowiązująca od 1992 roku umowa pozwala Grenlandii na odławianie ryb, głównie dorsza na Morzu Barentsa, natomiast rosyjscy rybacy mogli łowić halibuty na wodach Grenlandii.

Grenlandzkie ministerstwo nie wspomniało o wojnie na Ukrainie w związku z zawieszeniem umowy. Jednak w październiku premier autonomicznego rządu Mute Egede oświadczył, że Grenlandia "zastosuje się do unijnych sankcji wobec Rosji i rosyjskich firm" - przypomniał Głos Ameryki.

Wyspy Owcze przedłużyły umowę z Rosją

Natomiast Wyspy Owcze przedłużyły obowiązywanie umowy z Rosją jeszcze w listopadzie. "Jest absolutnie słuszne, że Wyspy Owcze przedłużyły obecną umowę połowową z Rosją, w ramach której wymieniamy się z Rosjanami kwotami połowowymi" - skomentował tę decyzję minister rybołówstwa Wysp Owczych Arni Skole w wywiadzie dla duńskiego dziennika "Jyllands-Posten".

"Na Wyspach Owczych całkowicie dystansujemy się od wszelkich wojen, w tym od wojny na Ukrainie. Dla nas umowa, to coś więcej niż tylko rybołówstwo" - dodał.

Autorka/Autor:js\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock