"Wojnę nerwów zamieniła papierologia". Media: ile potrwa cisza między Turcją i Grecją?

Źródło:
PAP
Turcja i Grecja spierają się o prawa do złóż na Morzu Egejskim (wideo archiwalne)
Turcja i Grecja spierają się o prawa do złóż na Morzu Egejskim (wideo archiwalne)Archiwum Reutera
wideo 2/4
Turcja i Grecja spierają się o prawa do złóż na Morzu Egejskim (wideo archiwalne)Archiwum Reutera

Tureckie samoloty nie naruszają greckiej przestrzeni, ale ile jeszcze to potrwa? - pyta grecki portal eKathimerini. Podkreśla on, że dyplomatyczny spór wokół części Morza Egejskiego między Atenami i Ankarą nie osłabnie, choć chwilowo przycichł.

Działania Turcji na szczeblu dyplomatycznym sugerują, że Turcja nie zrezygnowała z podważania greckiej suwerenności nad częścią Morza Egejskiego - pisze eKathimerini.

"Wojnę nerwów i prawdziwe ryzyko zbrojnego starcia w związku przelotami tureckich samolotów i innymi tureckimi działaniami zamieniła papierologia w formie protestów ze strony tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych i obrony" - podkreśla grecki serwis.

Portal zaznacza, że w ciągu minionych sześciu miesięcy tureckie samoloty nie naruszały greckiej przestrzeni powietrznej, ale strona turecka przedstawiała Grecji wiele swoich uwag dotyczących przemieszczania się greckich sił zbrojnych.

Turcja zarzuciła m.in. Grecji naruszenie swojej przestrzeni powietrznej oraz zaprotestowała wobec greckich manewrów morskich.

MSZ w Atenach odpowiadało na protesty powściągliwie, łagodnym językiem - ocenia eKathimerini. "Dyplomaci zastanawiają się jednak, jak długo ta kontrproduktywna wymiana zdań może jeszcze trwać" - czytamy.

Grecki Kos, widok na KefalosCem OZER/Shutterstock

Na poniedziałek zaplanowano spotkanie delegacji obu krajów z udziałem m.in. wysokiej rangi przedstawicieli sił zbrojnych w ministerstwie obrony w Atenach.

Grecja i Turcja, kraje sąsiedzkie i należące do NATO, od lat spierają się m.in. o suwerenność i prawa morskie w obszarze Morza Egejskiego. Ostatnim przykładem napięć w relacjach jest sytuacja wokół greckich planów utworzenia parków morskich na terenie Morza Egejskiego. Turcja zapowiedziała, że nie pozwoli na realizację tego planu, który uznała za krok, "który sabotuje proces normalizacji".

Wyspa Kos na Morzu Egejskim tuż przy lądowej granicy Turcji | Google Maps

Autorka/Autor:adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cem OZER/Shutterstock