Grecja spełniła warunki i dostanie kolejną transzę pomocy


Grecja spełniła warunki konieczne do otrzymania styczniowej raty pomocy - oceniła w nocy z poniedziałku na wtorek eurogrupa, czyli ministrowie finansów strefy euro. Wszystko m.in. dzięki reformie podatkowej i podniesieniu cen prądu.

Jeszcze w styczniu Grecja ma otrzymać 2 mld euro w gotówce na zasypanie dziury budżetowej oraz 7,2 mld euro w obligacjach na pokrycie kosztów rekapitalizacji i likwidacji banków. W obu przypadkach formalną decyzję musi podjąć jeszcze rada dyrektorów tymczasowego funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF). - Pod koniec ubiegłego roku zdecydowaliśmy o uruchomieniu wypłaty drugiej transzy pomocy dla Grecji w ramach drugiego pakietu pomocowego na łączną kwotę 49,1 mld euro przewidzianej do wypłaty w ratach. 34,3 mld euro było wypłacone w grudniu, pozostała część 14,8 mld euro będzie wypłacona w pierwszym kwartale tego roku - poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu eurogrupy jej ustępujący szef Jean-Claude Juncker.

Ogromna pomoc

14,8 mld euro będzie wypłacone Grecji w trzech miesięcznych ratach, jeśli Ateny spełnią warunki porozumień z pożyczkodawcami. W styczniu - w ocenie eurogrupy - warunki zostały spełnione. - Dziś odnotowaliśmy z satysfakcją, że warunki na styczeń (warunki wypłaty styczniowej raty) zostały spełnione, w szczególności została przyjęta reforma podatku dochodowego, zostały skorygowane ceny energii elektrycznej dla odbiorców oraz opłaty na rzecz odnawialnych źródeł energii - wymienił Juncker. Dodał, że eurogrupa z zadowoleniem też przyjęła zobowiązanie rządu w Atenach do przyjęcia do wiosny uproszczeń w systemie podatków dochodowych.

Ostre cięcia

W styczniu parlament w Atenach przyjął pakiet niepopularnych reform podatkowych w nadziei, że pozwolą one uzyskać greckiemu państwu dodatkowe dochody w wysokości 2,5 mld euro w 2013 i 2014 r. Reformy te są częścią przyjętego w listopadzie zeszłego roku pakietu oszczędnościowego o wartości 13,5 mld euro, który był konieczny, by Grecja uzyskała wypłatę kolejnych transz pomocy. Nowe ustawy likwidują część zwolnień podatkowych, podwyższają podatki od nieruchomości oraz zysków przedsiębiorstw (z 20 do 26 proc.), a także nakładają podatek kapitałowy na zyski ze sprzedaży akcji (20 proc. od lipca tego roku). Wprowadzono też trzy stawki podatkowe - zamiast dotychczasowych ośmiu - na poziomie 22 proc., 32 proc. i najwyższą 42-procentową, która ma obowiązywać już od dochodów powyżej 42 tys. euro rocznie. Rząd w Atenach podjął też decyzję o podwyżce cen energii o 15 proc. dla gospodarstw domowych, by dostosować stawki do rzeczywistych kosztów produkcji energii. Dotychczas pożyczkodawcy ze strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodnili dwa pakiety ratunkowe dla Grecji, które łącznie opiewają na ok. 240 mld euro. Do końca zeszłego roku Grecja otrzymała z tej puli ok. 150 mld euro. W grudniu ubiegłego roku strefa euro wznowiła wypłatę pomocy dla Aten po przyjęciu przez ten kraj planu oszczędności na 2013 rok.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP