TVN24 | Świat

Pożary w Grecji. Na Peloponezie ewakuowano cztery wioski, szpitale i służby w stanie gotowości

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP

W północno-zachodniej części Półwyspu Peloponez, w Grecji, doszło do pożaru. Nakazano ewakuację czterech wiosek. Do walki z ogniem wysłanych zostało blisko stu strażaków. Otrzymali również wsparcie z powietrza. Okoliczne szpitale postawiono w stan gotowości.

Do pożaru doszło w sobotę. Wybuchł on w północno-zachodniej części Półwyspu Peloponez, w pobliżu miasta Patras. W związku z tym nakazano ewakuację czterech wiosek. Do walki z ogniem wysłanych zostało blisko stu strażaków. Otrzymali również wsparcie z powietrza.

Szpitale i straż przybrzeżna w gotowości

Okoliczne szpitale postawiono w stan gotowości. Podobnie jak straż przybrzeżną na wypadek, gdyby trzeba było ewakuować z plaż osoby duszące się na skutek dymu i unoszącego się powietrzu popiołu.

Pobliska autostrada i most łączący Peloponez z lądem zostały zamknięte - podała grecka agencja ANA.

Fala upałów

Od piątku przez Grecję przechodzi kolejna fala upałów, temperatura sięga 42-44 stopni Celsjusza, co potęguje ryzyko kolejnych pożarów.

We wtorek doszło do pożaru lasu na północnych przedmieściach Aten. Tydzień wcześniej setki strażaków walczyły przez dwa dni z ogromnym pożarem w górach Gerania.

Greckie lasy co roku dotykają susze, zwiększające ryzyko wystąpienia pożarów. W lipcu 2018 roku 102 osoby zginęły w pożarze lasów na przedmieściach Aten. Był to najtragiczniejszy bilans ofiar pożarów w Grecji.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP