TVN24 | Świat

Budują zamknięte ośrodki dla uchodźców. Echa protestów i starć z policją

TVN24 | Świat

Autor:
akw/tr
Źródło:
PAP
Protesty migrantów na Lesbos. Policja użyła gazu łzawiącego
Protesty migrantów na Lesbos. Policja użyła gazu łzawiącegoDouglas Herman, ReFOCUS Media Labs
wideo 2/24
Douglas Herman, ReFOCUS Media LabsProtesty migrantów na Lesbos. Policja użyła gazu łzawiącego

Rząd w Atenach ogłosił w poniedziałek, że w marcu na kilku greckich wyspach rozpocznie się budowa zamkniętych obozów dla migrantów. W ośrodkach tych umieszczonych zostanie 20 tys. osób, chcących ubiegać się o azyl w Grecji.

Grecki minister ds. migracji Notis Mitarakis przekazał, że zamknięte obozy powstaną na wyspach Lesbos, Samos, Chios, Kos i Leros. Migranci będą mogli przebywać w nich maksymalnie trzy miesiące. Potem otrzymają azyl lub będą musieli wrócić do swojego kraju.

Do tej pory osoby mieszkające w ośrodkach dla migrantów mogły swobodnie poruszać się po greckich wyspach. Jednak w efekcie brutalnych incydentów z ich udziałem i w wyniku rozdrażnienia lokalnej społeczności rząd premiera Kyriakosa Micotakisa postanowił uważniej kontrolować uchodźców na wyspach Morza Egejskiego.

Obozy powstaną na pięciu greckich wyspachGoogle Maps, tvn24.pl

Stłoczeni w nieludzkich warunkach

Grecja chce także zwiększyć liczbę migrantów, przekazywanych do Turcji w ramach dwustronnej umowy. - Chcemy, aby 200 osób tygodniowo było przekazywanych stronie tureckiej - zaznaczył minister Mitarakis.

Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) prawie 41 tysięcy osób ubiegających się o azyl jest stłoczonych w nierzadko pozbawionych podstawowej infrastruktury obozach na greckich wyspach na Morzu Egejskim, podczas gdy miejsc w tych ośrodkach jest tylko dla 6200 ludzi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bunt i pożar w przepełnionym obozie dla uchodźców

W ostatnich miesiącach na wyspach Morza Egejskiego nasiliły się demonstracje mieszkańców przeciwko budowie nowych obozów. Osoby ubiegające się o azyl, wyczerpane ciężkimi warunkami życia w istniejących ośrodkach, również protestowały na początku lutego. Doszło do starć między migrantami a policją.

Autor:akw/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: