Globalny Raport Emocji. Który naród jest najbardziej rozgniewany, który zadowolony?

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Ulice Bejrutu
Ulice BejrutuReuters
wideo 2/2
Ulice BejrutuReuters

Amerykański Instytut Gallupa opublikował Globalny Raport Emocji, w którym wskazano między innymi "najbardziej rozgniewane" narody. Na pierwszym miejscu znaleźli się Libańczycy. Powodem ich "rozgniewania" jest panująca w kraju korupcja, kryzysy ekonomiczne, konsekwencje tragicznego wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 roku oraz skutki pandemii COVID-19 - wynika z raportu.

Naukowcy z Instytutu Gallupa przeprowadzili badanie w 122 krajach. W każdym z nich na pytania odpowiadało przynajmniej 1000 respondentów. Pytania dotyczyły różnych uczuć. Ankieterzy pytali, czy dzień przed przeprowadzeniem wywiadu respondenci odczuwali: gniew, smutek, stres, zmartwienie, fizyczny ból. Pytali również o pozytywne uczucia: zadowolenie, wypoczęcie, nauczenie się czegoś, śmiech lub uśmiech, traktowanie z szacunkiem.

Na tej podstawie, zbierając odpowiedzi z obu kategorii, naukowcy wyliczyli współczynniki pozytywnych i negatywnych doświadczeń.

Najwyższy wskaźnik doświadczeń pozytywnych - 85 procent - otrzymała Panama, za nią na podium uplasowały się Indonezja i Paragwaj. Najniższy wskaźnik pozytywnych doświadczeń ma Afganistan (32 procent), Liban (37 procent) i Turcja (42 procent).

Z kolei najwięcej negatywnych doświadczeń mają ankietowani z Afganistanu (59 procent), Libanu (58 procent) i Iraku (51 procent). Najmniejszy wskaźnik negatywnych doświadczeń wykazali mieszkańcy Kazachstanu (14 procent), Tajwanu (16 procent) i Kosowa (17 procent).

Libańczycy najbardziej rozgniewani

Według wyników ankiet 49 procent Libańczyków regularnie odczuwa gniew, w tym również w dniu poprzedzającym udział w badaniu. Powodem ich "rozgniewania" jest panująca w kraju korupcja, kryzysy ekonomiczne, konsekwencje tragicznego wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 roku oraz skutki pandemii COVID-19 - podali autorzy raportu Instytutu Gallupa.

Libańska ulicaShutterstock

Na drugim miejscu w rankingu z wynikiem 48 procent uplasowali się Turcy, którzy przyczyn regularnie odczuwanego gniewu dopatrują się w wysokiej inflacji, spotęgowanej dodatkowo przez trwającą od 24 lutego rosyjską inwazję na Ukrainę.

Na trzecim miejscu, z wynikiem 46 procent, znaleźli się mieszkańcy Armenii, na których szczególnie negatywny wpływ wywiera konflikt z sąsiednim Azerbejdżanem o Górski Karabach.

Najmniej gniewu odczuwają ankietowani z Finlandii (5 procent), Mauritius (6 procent) i Estonii (6 procent).

Islandczycy najbardziej zadowoleni

Jak wynika z przeprowadzonego badania, 89 procent respondentów z Islandii odczuwa zadowolenie. Taki sam współczynnik jest w Paragwaju, a o jeden punkt procentowy mniejszy w Danii.

Najmniej zadowoleni są ankietowani z Libanu (20 procent), Afganistanu (20 procent) i Turcji (33 procent).

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock