Von der Leyen: UE musi dać krajom rozwijającym się alternatywę dla chińskich funduszy

Źródło:
PAP
Von der Leyen podsumowała szczyt unijnych przywódców
Von der Leyen podsumowała szczyt unijnych przywódcówEBS
wideo 2/6
Von der Leyen podsumowała szczyt unijnych przywódcówEBS

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że "Unia Europejska musi dać krajom rozwijającym się alternatywę dla chińskich funduszy". Jak zapewniała podczas pierwszego dnia obrad przywódców państw G7 w Elmau, UE zmobilizuje 300 miliardów euro w ciągu pięciu lat, by sfinansować infrastrukturę w krajach rozwijających się i zniwelować chińską Inicjatywę Pasa i Szlaku.

- Do nas należy danie światu pozytywnego, wzmacniającego impulsu inwestycyjnego, aby pokazać naszym partnerom w krajach rozwijających się, że mają wybór i że zamierzamy wzmocnić solidarność, aby zaspokoić ich potrzeby rozwojowe - powiedziała w niedzielę von der Leyen na konferencji prasowej z udziałem przywódców Niemiec, Włoch, Kanady, USA i Japonii. Stany Zjednoczone zamierzają zebrać na ten sam cel 200 miliardów dolarów z prywatnych i publicznych funduszy w ciągu pięciu lat - potwierdził w niedzielę Biały Dom.

"Wielkim nieobecnym będzie Emmanuel Macron"

"Coraz bardziej zaniepokojeni Chinami, przywódcy G7 po raz pierwszy przedstawili plany dotyczące tego projektu już w zeszłym roku. Formalnie rozpoczynają go teraz, pod nową nazwą: Partnerstwo na rzecz globalnej infrastruktury i inwestycji" - informuje Reuters. Prezydent Joe Biden zaprezentuje "konkretne projekty" USA w tej kwestii podczas szczytu G7, gdzie wraz z przywódcami Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, UE i Kanady dyskutować będzie o działaniach, które pomogą przeciwdziałać zmianom klimatu, a także wpłynąć globalnie na poprawę zdrowia, równouprawnienie płci oraz infrastrukturę cyfrową. "Wielkim nieobecnym będzie prezydent Francji Emmanuel Macron, który formalnie dołączył do chińskiego programu infrastrukturalnego" - podkreśla Reuters.

Inicjatywa Pasa i Szlaku

Inicjatywa Pasa i Szlaku, którą przywódca ChRL Xi Jinping uruchomił w 2013 roku, obejmuje inicjatywy rozwojowe i inwestycyjne, między innymi koleje, porty i autostrady w ponad 100 krajach. Urzędnicy Białego Domu przekonują, że "plan Xi stworzenia nowoczesnej wersji historycznego Jedwabnego Szlaku przyniósł niewiele konkretnych korzyści wielu krajom rozwijającym się", dając Chinom w zamian najlepsze miejsca pracy "przy jednoczesnym zwiększeniu wskaźników pracy przymusowej i pracy dzieci". Prezydent Biden zaprezentuje podczas G7 kilka flagowych projektów, w tym wart 2 mld USD plan rozwoju energii słonecznej w Angoli. Wraz z innymi krajami G7 i UE, USA zapewnią również 3,3 mln dolarów na wsparcie techniczne Instytutu Pasteura w Dakarze, co pozwoli rozwinąć w Senegalu produkcję wielu rodzajów szczepionek na skalę przemysłową, w tym szczepionek przeciw COVID-19.

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP