Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiał we wtorek telefonicznie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Zaapelował do niego, by użył swego wpływu na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, aby zakończyć wojnę na Ukrainie - poinformowały w komunikacie służby prasowe głowy państwa niemieckiego.
"Prezydent poprosił Xi Jinpinga, by użył swego wpływu na Rosję oraz zadziałał również w ten sposób na Putina" - głosi komunikat służb prasowych prezydenta Niemiec. Xi, cytowany przez chińskie media, zaapelował do Steinmeiera o budowanie dobrych relacji między Chinami i Niemcami oraz całą Unią Europejską, bez ingerencji stron trzecich. "Kontynuowanie zdrowego i stabilnego rozwoju stosunków Chin z UE to kierunek działań, który powinny obrać Chiny i Niemcy" - powiedział chiński przywódca, cytowany przez państwową telewizję CCTV.
"Chiny popierają strategiczną autonomię UE i liczą na to, że strona europejska zaaprobuje stanowisko, zgodnie z którym Chiny i Europa są strategicznymi partnerami (...) oraz zasadę, że relacje Chin i UE nie są celem (ingerencji) i są niezależne od stron trzecich" - miał powiedzieć Xi.
Oraz wyrazić nadzieję, że "Berlin zapewni chińskim firmom dostęp do przejrzystego i niedyskryminującego niemieckiego rynku".
Politycy CDU: Merkel nie chciała konfrontacji z Rosją, stawiała na dyplomację
Politycy opozycyjnej CDU, specjalizujący się w sprawach międzynarodowych, skrytykowali na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" politykę prowadzoną przez Niemcy za rządów Angeli Merkel wobec Rosji jako nie dość dalekowzroczną.
Roderich Kiesewetter, szef frakcji CDU/CSU w komisji spraw zagranicznych Bundestagu, powiedział gazecie: "Merkel w relacjach z Rosją stawiała wyłącznie na dyplomację, na soft power. Ale twarda siła (hard power) też byłaby potrzebna".
Jego zdaniem Merkel "wprawdzie trzeźwo i realistycznie oceniała Władimira Putina, ale z dzisiejszej perspektywy wyciągnęła złe wnioski". Nawet po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku Merkel nie zmieniła kursu - uważa Kiesewetter. "Odmówiła szkolenia ukraińskiej armii i dostaw broni. Zamiast tego oparła się wyłącznie na dyplomacji bez militarnych podstaw, czyli na procesie mińskim" - dodał polityk CDU.
Merkel była krytyczna wobec Putina, ale nigdy nie chciała całkowitej konfrontacji z Rosją - powiedział z kolei ekspert CDU do spraw polityki zagranicznej Johann Wadephul. "Zawsze była zdania, że Putin musi być zaangażowany, że musi mieć swoją rolę" - stwierdził.
Zdaniem Wadephula Merkel uważała, że w ten sposób można ograniczyć "apetyty Rosji w regionie euroazjatyckim". Ekspert zarzucił Merkel, że nie traktowała zapowiedzi Putina wystarczająco poważnie. "Nie doceniła tego, że Putin rzeczywiście zrobi rzeczy, o których mówił" - powiedział Wadephul.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images