TVN24 | Świat

Francja złoży narodowy hołd zamordowanemu nauczycielowi

TVN24 | Świat

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Francja odda narodowy hołd zamordowanemu w piątek przez 18-latka nauczycielowi z podparyskiej szkoły - poinformował Pałac Elizejski. Uroczystość ma się odbyć w środę.

Jak przekazała francuska agencja AFP, miejsce ceremonii nie zostało jeszcze wybrane, ale przygotowania odbywają się we współpracy z rodziną ofiary.

Paty został w piątek bestialsko zabity - przez odcięcie głowy - przez 18-letniego czeczeńskiego uchodźcę. Nauczyciel przed zabójstwem otrzymał kilka telefonów z pogróżkami. Ich powodem, a także skargi jednego z rodziców uczniów, miał być fakt, że podczas lekcji dotyczącej wolności słowa prowadził dyskusje na temat karykatur Mahometa.

Tego samego na miejsce zbrodni w podparyskim Conflans-Sainte-Honorine udał się prezydent Francji Emmanuel Macron, który potępił "islamistyczny zamach". - Oni nie przejdą. Oni nas nie podzielą - powiedział.

Nauczyciele manifestują

Na niedzielę planowane są manifestacje w wielu miastach Francji, organizowane przez związki nauczycieli. W sobotę podobne zgromadzenia, potępiające "akt barbarzyństwa", odbyły się w Nicei i Rennes.

Jak poinformował Pałac Elizejski, Macron planuje jeszcze raz zabrać głos w sprawie po niedzielnych marszach.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP