Na francuskim lotnisku Charlesa de Gaulle'a skonfiskowano ponad 200 kilogramów kokainy - poinformowała służba celna tego kraju. Substancja przewożona była przed sześć różnych osób w kilkunastu walizkach. To rekordowe we Francji przejęcie narkotyków od podróżnych. Jak podała AFP, szacunkowa wartość skonfiskowanej kokainy przekracza sześć milionów euro.
Do konfiskaty doszło we wtorek, gdy na podparyskim lotnisku wylądował samolot lecący ze stolicy Martyniki, Fort-de-France. Narkotyki były przewożone w 12 walizkach przez sześć osób.
- Gdy zachodzi podejrzenie wobec dwóch lub trzech podróżnych, zawsze mamy element, który pozwala nam ich połączyć. Tutaj absolutnie nic takiego nie było, modele walizek były zupełnie inne. Nie było nic wspólnego – powiedział Gilbert Beltran, międzyregionalny dyrektor celny na paryskich lotniskach.
Jak przekazała agencja AFP, szacunkowa wartość skonfiskowanej kokainy przekracza sześć milionów euro.
Narkotyku mogło być więcej
Przypadki grup przemytników są bardzo częste na paryskich lotniskach. Niektórzy ukrywają narkotyki pod ubraniami, w bagażach, a nawet je połykają. - Nigdy jednak nie mieliśmy podobnego przypadku. 211,7 kg rozłożone w dwunastu walizkach - podkreślił Beltran.
Według francuskich służb celnych nie można wykluczyć, że całkowita ilość przewiezionych tym samolotem narkotyków mogła być większa, bowiem nie wszystkie bagaże zostały sprawdzone. Po tym, jak wszyscy tamtejsi urzędnicy celni zajęli się zatrzymanymi i kontaktami z organami ścigania, "kontrola lotu została wstrzymana, ponieważ nie było już zasobów do kontrolowania pozostałych" pasażerów" – wyjaśnił Beltran.
Wynikiem tego i innych swoich działań z mijającego tygodnia francuska służba celna pochwaliła się na platformie X.
Kokaina, produkowana w Kolumbii, Peru i Boliwii, w ostatnich latach trafia z wybrzeża Wenezueli, a następnie poprzez Martynikę, Gwadelupę i Dominikanę dociera na rynek europejski, który stał się jednym z najbardziej chłonnych.
Łącznie w 2024 roku francuskie władze skonfiskowały 53,5 tony kokainy, co stanowi wzrost o 130 procent w porównaniu z rokiem 2023.
Autorka/Autor: akr/akw
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Direction générale des douanes et droits indirects/X