Król Karol III w Paryżu: zrobię wszystko, aby wzmocnić stosunki między Wielką Brytanią a Francją

Źródło:
PAP

Brytyjski król Karol III w przemówieniu skierowanym do francuskich parlamentarzystów w Senacie w czwartek, w drugim dniu wizyty państwowej w Paryżu, opowiedział się za zacieśnieniem więzi między Francją i Wielką Brytanią. Następnie u boku królowej Camilli odwiedził plac budowy katedry Notre Dame w Paryżu – na miejscu wraz z prezydentem Emmanuelem Macronem i pierwszą damą Brigitte rozmawiali ze strażakami, rzemieślnikami i głównym architektem.

- Zobowiązuję się zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby wzmocnić stosunki między Wielką Brytanią a Francją - zapewnił król Karol III w przemówieniu skierowanym do francuskich parlamentarzystów w Senacie. - Wspólnie nasz potencjał jest nieograniczony - podkreślił brytyjski monarcha, proponując nowe francusko-brytyjskie Entente Cordiale.

Karol III dodał, że chce, aby oba kraje zobowiązały się do "porozumienia w sprawie zrównoważonego rozwoju", aby "skuteczniej" reagować na "globalny stan nadzwyczajny w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej".

Król Karol III o zmianach klimatu i wojnie w Ukrainie

Król, znany z wystąpień w obronie środowiska, zaapelował do Senatu o podjęcie "ogromnego wyzwania związanego ze zmianami klimatycznymi", podkreślając rolę rządów, obywateli i sektora prywatnego. - Firmy mogą odegrać zasadniczą rolę - stwierdził.

Karol III pochwalił również francusko-brytyjską współpracę wojskową; skrytykował "nieuzasadnioną agresją Rosji na nasz kontynent" i Ukrainę. - Razem stoimy u boku narodu ukraińskiego – oświadczył. - Wspólnie jesteśmy niezachwiani w naszej determinacji, aby Ukraina zatriumfowała - dodał.

- Francja była częścią integralnej tkanki mojego życia - zapewnił Karol III, przemawiając na przemian w języku francuskim i angielskim.

Odwiedziny placu budowy katedry Notre Dame

Brytyjski król Karol III i królowa Camilla odwiedzili w czwartek plac budowy katedry Notre Dame w Paryżu. Wraz z prezydentem Emmanuelem Macronem i pierwszą damą Brigitte rozmawiali ze strażakami, rzemieślnikami i głównym architektem.

Parze królewskiej i parze prezydenckiej towarzyszyli arcybiskup Paryża Laurent Ulrich i mer miasta Anne Hidalgo.

Główny architekt Philippe Villeneuve rozmawiał z królem przed katedrą, której rekonstrukcję nadzoruje. Przedstawił kolosalne wyzwania stojące przed tym projektem, który łączy francuskie rzemiosło i starodawne know-how.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP