Francja krok bliżej małżeństw homoseksualnych

Aktualizacja:

Francuski Senat przegłosował ustawę dopuszczającą zawieranie związków małżeńskich przez osoby homoseksualne. Teraz sprawą ponownie zajmie się izba niższa, czyli Zgromadzenie Narodowe.

Ostatnie głosowanie nad kontrowersyjną ustawą ma się odbyć pod koniec maja. Zgromadzenie Narodowe już raz zaakceptowało ją zdecydowaną większością, więc niemal na pewno nie będzie z tym problemu ponownie.

Kontrowersyjne prawo

Ustawa dotycząca małżeństw homoseksualnych budzi we Francji duże kontrowersje. Jej przeciwnicy zdołali kilka razy wyprowadzić na ulice setki tysięcy osób, podobnie zresztą jak jej zwolennicy. Niewiele innych spraw jest w stanie tak skutecznie zmobilizować Francuzów.

Krytykowany przez Kościół katolicki i konserwatystów projekt nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych. Proponowany tekst dokonuje licznych zmian w kodeksie cywilnym; zachowuje jednak dotychczasowe pojęcia "ojca" i "matki", wprowadzając przy tym nowy termin "rodzice tej samej płci".

Projekt nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie - jak do tej pory - tylko związkom heteroseksualnym.

Przeciwnicy ustawy nie negują na ogół prawa homoseksualistów do zawierania związków cywilnych, ale sprzeciwiają się nazywaniu ich małżeństwem. Nie zgadzają się też na adoptowanie przez takie pary dzieci.

Zwycięstwo przesądzone

Prezydent Francois Hollande jest zdeterminowany, aby uchwalić nowe prawo i dysponuje wszystkimi niezbędnymi narzędziami, aby to uczynić. Jego Partia Socjalistyczna dysponuje 280 mandatami w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Nowa ustawa jest jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Hollande'a. Nowe prawo jest uznawane za najważniejszą reformę społeczną we Francji od 1981 roku, kiedy zniesiono karę śmierci.

Autor: mk//gak//rf / Źródło: PAP, France24, Reuters