Macron: Rosja zaczęła wchodzić w formę wasalizacji względem Chin

Autor:
lukl//now
Źródło:
PAP
Macron: Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji
Macron: Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji
Reuters
ReutersMacron: Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji

Rosja przegrała geopolitycznie wojnę na Ukrainie i zaczęła wchodzić w formę wasalizacji względem Chin - ocenił prezydent Francji Emmanuel Macron. "W dłuższej perspektywie europejska architektura bezpieczeństwa będzie musiała w pełni objąć przyszłą Ukrainę" - powiedział w wywiadzie dla dziennika "L'Opinion".

"Biorąc pod uwagę bieżące relacje Moskwy z Pekinem, a także rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję, Rosja przegrała geopolitycznie wojnę na Ukrainie" - stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z francuskim dziennikiem "L'Opinion".

Dodał, że nie ma mowy o żadnej rosyjskiej "specjalnej operacji wojskowej", ponieważ Władimir Putin ogłosił mobilizację. Prócz wasalizacji względem Chin Rosja straciła też Bałtyk, ponieważ jej działania przyspieszyły wejście dwóch państw nordyckich do NATO - ocenił prezydent.

Macron: Rosja nie może wygrać militarnie

"Jeszcze dwa lata temu taka sytuacja była niewyobrażalna" - powiedział Macron. "Rosja nie może wygrać militarnie. Do nas należy, w jaki sposób pomóc Ukrainie w ich kontrofensywie i jak przygotować kwestię gwarancji bezpieczeństwa dla negocjacji, które niewątpliwie nastąpią" - dodał.

"Zawsze mówiłem, że w dłuższej perspektywie europejska architektura bezpieczeństwa będzie musiała w pełni objąć przyszłą Ukrainę" - stwierdził prezydent Francji. Zaznaczył jednak, że konieczne będzie również stworzenie niekonfrontacyjnych stosunków z Rosją. "Jednak do tego potrzeba jeszcze wielu kroków" - dodał.

W niedzielę wieczorem do Paryża przybył z Niemiec prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek rano zostanie przyjęty przez Macrona w Wersalu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:lukl//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP