Badacze: są nowe dowody na udział Rosji w ukraińskim konflikcie

Świat

Badacze opublikowani nowe dowody na udział rosyjskich wojskowych w bitwie pod IłowajskiemForensic Architecture
wideo 2/36

Badacze z grupy Forensic Architecture opublikowali nowe dowody mające świadczyć o udziale rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w sierpniu 2014 roku. Poległo wówczas 366 ukraińskich żołnierzy. Brytyjski dziennik "The Guardian" zauważył, że materiały mogą posłużyć za dowód przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Grupa Forensic Architecture działająca przy Uniwersytecie Londyńskim zgromadziła zdjęcia satelitarne przedstawiające rosyjskie kolumny wojskowe na terytorium Ukrainy oraz zdjęcia czołgu Т-72B3, który - jak twierdzą badacze - mógł być na uzbrojeniu tylko rosyjskich sił zbrojnych.

Forensic Architecture to multidyscyplinarna grupa badaczy, wykorzystująca techniki i technologie architektoniczne do badania przypadków przemocy państwowej i łamania praw człowieka na całym świecie. Na czele grupy stoi architekt Eyal Weizman.

Może to być dowód przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Śledczy podkreślają, że 3 września 2014 roku, kiedy zakończone zostały walki, około 10 kilometrów na południe od Iłowajska zauważono kolumnę rosyjskich wojskowych środków transportowych. Grupa opublikowała zebrane nagrania wideo, zdjęcia i interaktywną mapę na dostępnej dla wszystkich stronie internetowej. "Guardian" zaznacza, że materiały te mogą posłużyć za dowody przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

W związku z tym, że Rosja zaprzecza obecności swoich żołnierzy na Ukrainie, ustalenie jej udziału w konflikcie leży w gestii sądów - podkreśla brytyjski dziennik.

Badacze opublikowani nowe dowody na udział rosyjskich wojskowych w bitwie pod IłowajskiemForensic Architecture

Pod Iłowajskiem zginęły setki żołnierzy

W pobliżu miasta Iłowajsk na wschód od Doniecka pod koniec sierpnia 2014 roku oddziały ukraińskie zostały otoczone przez przeważające siły separatystów i wojska Federacji Rosyjskiej. Poniosły ogromne straty.

Ukraińskim jednostkom zaproponowano warunki wyjścia z okrążenia, jednak 29 sierpnia 2014 roku, wbrew ustaleniom, rosyjscy żołnierze otworzyli ogień z broni ciężkiej do kolumn ukraińskich żołnierzy.

W bitwie pod Iłowajskiem poległo co najmniej 366 ukraińskich żołnierzy.

W walkach o Iłowajsk zginęło ponad 360 wojskowych ukraińskich tvn24.pl

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Forensic Architecture