Premier Finlandii wyklucza współpracę z Partią Finów

Źródło:
PAP
Sanna Marin kierowała fińskim rządem od grudnia 2019 roku (nagrania archiwalne)
Sanna Marin kierowała fińskim rządem od grudnia 2019 roku (nagrania archiwalne)
Archiwum Reuters
Sanna Marin kieruje fińskim rządem od grudnia 2019 roku (nagrania archiwalne)Archiwum Reuters

Retoryka parlamentarzystów Partii Finów jest "jawnie rasistowska" i "wroga" wobec pewnych mniejszości, dlatego wspólne tworzenie rządu przez socjaldemokratów i narodowych-konserwatystów jest wykluczone – powiedziała w piątek premier Sanna Marin.

Marin wzięła udział w debacie przedwyborczej i została zapytana, czy według niej Partia Finów jest "partią rasistowską". Powiedziała, że ma nadzieję, iż mimo rasistowskich wypowiedzi deputowanych taka "rasistowska retoryka" nie jest "oficjalną linią" tej partii.

- Wspólne tworzenie rządu przez socjaldemokratów i narodowych-konserwatystów jest wykluczone – powiedziała premier Sanna Marin, która stwierdziła, że retoryka Partii Finów jest wroga wobec pewnych mniejszości.

W trakcie debaty szefowa fińskiego rządu i liderka socjaldemokratów (SDP) starła się z liderem liberalnych-konserwatystów Petterim Orpo, którego partia Koalicja Narodowa (KOK) jest obecnie na czele sondaży. SDP jest trzecia, a Partia Finów jest na drugim miejscu w rankingach poparcia. Wybory odbędą się za 2,5 miesiąca, na początku kwietnia.

Orpo nie negocjuje z Partią Finów

Według Marin Orpo już dogaduje się z Partią Finów i dąży do uformowania prawicowego rządu w Finlandii. Premier stwierdziła, że jedynie wygrana SDP może temu zapobiec. Orpo zaprzeczył, jakoby prowadził już wstępne negocjacje koalicyjne. - Skupiamy się najpierw na wyborach – skwitował.

Marin przypomniała, że za poprzedniej kadencji parlamentu KOK i PS były w koalicji w rządzie premiera Juhy Sipili (2015-2019). Wtedy to Orpo, pełniąc funkcję wicepremiera i ministra finansów, sam w połowie kadencji wykluczył Partię Finów z koalicji, gdy liderem narodowych konserwatystów został Jussi Halla-aho.

Doszło do tego w czasie unijnego kryzysu migracyjnego, a Halla-aho (obecny szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych) używał wówczas barwnej i antyimigranckiej retoryki.

Według Orpo jego partia nie wejdzie do rządu z socjaldemokratami, dopóki ci nie zmienią swojej polityki gospodarczej opartej na wysokich podatkach, pogłębiającej zadłużenie i prowadzącej do kryzysu finansów publicznych. Orpo zaznaczył jednak, że z SDP ma wspólne poglądy m.in. w kwestii polityki unijnej czy edukacji.

Koalicjanci premier Marin wykluczają współpracę z Partią Finów

Współpracę z Partią Finów w parlamencie nowej kadencji wykluczyli także liderzy obecnych koalicjantów w rządzie premier Marin, tj. Lewicy (VAS) oraz Zielonych (VIHR). Za "nieprawdopodobne" wejście do rządu razem z Partią Finów uznają też liderzy liberalnej Szwedzkiej Partii Ludowej (RKP).

Według sondażu poparcia przeprowadzonego na przełomie grudnia i stycznia KOK może liczyć na ok. 23 proc. głosów. Na Partię Finów głos oddałby niemal co piąty ankietowany, podobnie jak na SDP. W Finlandii różnice poparcia dla partii politycznych są niewielkie, a w ostatnich dekadach rząd był tworzony przez koalicje co najmniej trzech ugrupowań.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP