Prezydent Finlandii: Stalin i Putin nie rozpoznali jednego czynnika

Źródło:
PAP

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w orędziu noworocznym powiedział, że "jeśli Rosja wierzyła, że pod wpływem zmasowanego zagrożenia szybko rzuci Ukrainę na kolana, to źle skalkulowała". - Podobnie niegdyś w Związku Radzieckim zakładano, że marsz na Helsinki zajmie im dwa tygodnie. Stalin i Putin nie rozpoznali jednego czynnika: naród działający razem to ogromna siła – dodał Niinisto.

Fiński prezydent w swoim przemówieniu nawiązał do początków II wojny światowej i wojny zimowej (1939-1940), kiedy to Finowie odpierali atak ZSRR. Wskazał w szczególności na "siłę i wiarę poszczególnych obywateli w wolnym kraju".

Według Niinisto Rosja, atakując Ukrainę, błędnie założyła również, że współczucie Europejczyków czy też Zachodu dla Ukraińców będzie przejściowe. - Okazało się inaczej: sprawa Ukrainy została potraktowana jako własna, a wsparcie dla niej tylko wzrosło – powiedział prezydent.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Niinisto podkreślił również, że po rosyjskiej inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę wiosną 2022 roku dokonała się historyczna zmiana w wieloletniej fińskiej polityce zagranicznej. Wtedy podjęto decyzję o złożeniu wniosku o akcesję do NATO. - Są powody, aby wierzyć, że formalnie członkostwo nastąpi w 2023 roku. Wtedy zakończy się okres neutralności Finlandii – dodał.

Dotychczas spośród 30 sojuszników NATO, jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały protokołów Finlandii i Szwecji.

- Jednak także w przyszłości Finlandia będzie sama odpowiedzialna za obronę swojego terytorium, ale już jako część sojuszu obronnego. Dostaniemy pomoc i sami także zapewnimy innym bezpieczeństwo. Wraz z naszym członkostwem czynnik odstraszający całego NATO będzie mocniejszy. Podobnie próg zagrożenia Finlandii przy użyciu siły będzie wyższy niż wcześniej – podsumował fiński prezydent. 

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: