TVN24 | Świat

Finlandia i Szwecja bliżej NATO. W Helsinkach głosował parlament, w Sztokholmie minister podpisała wniosek

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo,
ads/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Fiński parlament zatwierdził we wtorek wniosek o przystąpienie do NATO. Wcześniej we wtorek minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde podpisała wniosek o wstąpienie kraju do Sojuszu. Dokument ma zostać wysłany do Brukseli, gdzie mieści się kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspólnie z wnioskiem Finlandii.

Za przystąpieniem do Sojuszu w fińskim parlamencie zagłosowało 188 deputowanych. 8 było przeciwko. Wniosek ten musi jeszcze zatwierdzić prezydent Sauli Niinisto, który we wtorek przebywa z wizytą w Sztokholmie.

"Historyczna chwila" dla Szwecji

Wcześniej we wtorek minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde podpisała wniosek o wstąpienie kraju do NATO. Składanie podpisu pokazywała na żywo szwedzka telewizja publiczna SVT, nazywając to "historyczną chwilą". - Robimy to, co najlepsze dla naszego kraju - skomentowała Linde po podpisaniu dokumentu.

Premier Magdalena Andersson poinformowała, że Szwecja oficjalnie złoży dokumenty w NATO w środę, razem z Finlandią. - Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to że aplikujemy razem z Finlandią oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej - podkreśliła Andersson.

Proces rozszerzania NATOPAP

Autor:momo, ads/kg

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości