Prezydent Finlandii nie wyklucza, że przyjdzie czas na poważną dyskusję "jak mężczyzna z mężczyzną" z Erdoganem

Źródło:
PAP
Finlandia na nagraniach archiwalnych
Finlandia na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/2
Finlandia chce wstąpić do NATOReuters Archive

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto oświadczył, że jeśli do czasu lipcowego szczytu NATO w Wilnie kwestia ratyfikacji przez Turcję członkostwa jego kraju w Sojuszu nie posunie się naprzód, to czas na poważną dyskusję "jak mężczyzna z mężczyzną" z Recepem Tayyipem Erdoganem.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto był w czwartek gościem wieczornego programu telewizji Yle. Przyznał, że do tej pory "z dystansem" podchodził do trudnych negocjacji z Turcją ws. ratyfikacji członkostwa Finlandii w NATO, tak aby nie nie stwarzać wrażenia, że jego kraj o to "błaga".

Zapowiedział, że jeśli do lipcowego szczytu NATO w Wilnie kwestia ratyfikacji nie posunie się naprzód, to przyjdzie czas na poważną dyskusję "jak mężczyzna z mężczyzną" z Erdoganem.

Według niego, nie ma też "oznak", aby za odwlekaniem przez Turcję przypieczętowania członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu, miał stać Władimir Putin. Ma to związek z "wewnętrzną polityką Turcji" - odparł, ucinając spekulacje. W połowie maja w Turcji odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne (o miesiąc szybciej niż wcześniej zaplanowano).

Prezydent Niinisto potwierdził również, że w dalszym ciągu celem Finlandii jest przede wszystkim wejście do NATO wspólnie ze Szwecją. Przyznał, że to tylko "w retoryce Turcji pozycje Szwecji i Finlandii są odmienne".

Napięcia na linii Turcja - Szwecja

W ostatnich tygodniach wzrosły napięcia na linii Sztokholm-Ankara. W ubiegły weekend w szwedzkiej stolicy miały miejsce antytureckie protesty, a pod ambasadą Turcji spalono Koran. Wcześniej przed sztokholmskim ratuszem wywieszono do góry nogami kukłę przedstawiającą przywódcę Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Po tych wydarzeniach odwołane zostały wizyty szwedzkich i fińskich polityków w Ankarze, a strona turecka oświadczyła, że nie poprze wniosku Szwedów o akcesję do NATO i zrywa trójstronne rozmowy.

Dotychczas 28 spośród 30 członków Sojuszu ratyfikowało członkostwo Finlandii i Szwecji. Nie zrobiły tego tylko Turcja i Węgry (te mają to zrobić, jak wcześnie zapowiadano, w lutym). Ankara od czerwcowego szczytu NATO w Madrycie prowadzi - na szczeblu rządowym - dialog z Finlandią i Szwecją postulując zmiany w polityce Helsinek i Sztokholmu (w szczególności) wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, stanowiących, jej zdaniem, dla Turcji zagrożenie terrorystyczne. Domaga się też ekstradycji z tych krajów niektórych opozycyjnych aktywistów.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP