Szef MSZ Finlandii: nuklearne groźby Rosji jedną z głównych przyczyn naszych starań o wejście do NATO

Źródło:
PAP
Ministrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i Szwecji
Ministrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i SzwecjiReuters Archive
wideo 2/11
Ministrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i SzwecjiReuters Archive

Nuklearne groźby Rosji były jedną z głównych przyczyn decyzji o staraniu się Finlandii o członkostwo w NATO - oświadczył minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla agencji Kyodo.

Groźby Kremla dotyczące broni nuklearnej skłoniły nas do tego, by zastanowić się, jak na nie odpowiedzieć i gdzie szukać wsparcia, jeżeli staniemy się przedmiotem takiej retoryki - powiedział Pekka Haavisto w wywiadzie dla japońskiej agencji prasowej, przeprowadzonym w Łodzi podczas trwającego w czwartek i piątek posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE.

Zaznaczył, że Finlandia dzieli z Rosją około 1300 km granicy.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu (z lewej) i szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto ściskają dłonie na szczycie NATONATO

Zmiana realiów bezpieczeństwa w Europie

Inwazja Rosji na Ukrainę oznacza zmianę realiów bezpieczeństwa w Europie - podkreślił szef fińskiej dyplomacji. Komentując ostatnie działania wojsk rosyjskich zaznaczył, że ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną są bardzo okrutne i pokazują, że Rosja prowadzi "wojnę totalną" przeciwko ukraińskim cywilom.

Po rozpoczęciu przez Rosję prowadzonej na pełną skalę agresji przeciwko Ukrainie Finlandia i Szwecja złożyły w maju wnioski o przyjęcie do NATO - przypomina Kyodo. Akcesja wymaga akceptacji wszystkich 30 sojuszników, 28 państw już wyraziło na nią zgodę. Odpowiednich protokołów nie ratyfikowały jeszcze Węgry i Turcja.

Węgry przekazały, że wyrażą swoją zgodę na początku lutego i "mam wielką nadzieję, że wiosną wszystko zostanie rozstrzygnięte", w tym ratyfikacja akcesji przez Turcję - powiedział Kyodo minister spraw zagranicznych Finlandii.

Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim PAP

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sasha Mordovets/Getty Images