Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini rozpoczyna w środę dwudniową wizytę na Kubie, podczas której ma potwierdzić mocne unijno-kubańskie relacje. Postawa Brukseli, która kontynuuje otwarcie wobec Hawany, stoi w kontrze do polityki Waszyngtonu.
Jak poinformowała w środę Komisja Europejska, Mogherini spotka się z przedstawicielami kubańskiego rządu, by rozmawiać o szybkim wspólnym wdrożeniu umowy o dialogu politycznym i współpracy (Political Dialogue and Cooperation Agreement - PDCA) między Unią Europejską a Kubą.
Szefowa unijnej dyplomacji będzie rozmawiała z ministrem spraw zagranicznych Bruno Rodriguezem Parrillą i ministrem handlu zagranicznego Rodrigiem Malmiercą. Wygłosi również przemówienie na konferencji dotyczącej UE i Ameryki Łacińskiej. Mogherini ma też przygotować pierwsze wspólne posiedzenie rady Unia Europejska-Kuba na poziomie ministerialnym w ramach PDCA. Ta historyczna umowa o dialogu politycznym i współpracy, która stanowi nowe ramy prawne dla stosunków między UE i Kubą, została zawarta w grudniu 2016 r. Porozumienie weszło tymczasowo w życie 1 listopada ubiegłego roku - aby mogło w pełni obowiązywać, musi być ratyfikowane przez państwa UE. Normalizacja stosunków Unii z Kubą nastąpiła równolegle ze zmianą polityki USA wobec wyspy jeszcze za prezydentury Baracka Obamy. Odwilż na linii Waszyngton-Hawana została zainicjowana w grudniu 2016 r., w ramach której Stany Zjednoczone zniosły część sankcji wobec Kuby i znacznie złagodziły ograniczenia dotyczące podróży obywateli Stanów Zjednoczonych na wyspę.
Zmiana polityki wobec Kuby
Obecny prezydent USA Donald Trump, zmieniając radykalnie politykę swego poprzednika wobec Hawany, zapowiedział wprowadzenie nowych ograniczeń podróży grupowych oraz zakaz indywidualnych wizyt. Napięcie między Waszyngtonem a Hawaną wzrosło latem poprzedniego roku z powodu tajemniczych "ataków akustycznych", od których ucierpiało ponad dwudziestu amerykańskich dyplomatów akredytowanych na wyspie. Amerykanie odpowiedzieli na nie wycofaniem z Hawany dwóch trzecich swego personelu dyplomatycznego. Unia Europejska kontynuuje politykę poprawy relacji z Kubą. Dla Hawany UE jest jednym z głównych partnerów handlowych na świecie - w 2016 r. unijny eksport wyniósł ponad 2 mld dolarów. UE jest największym inwestorem na Kubie. Jedna trzecia turystów do tego kraju przyjeżdża właśnie ze Wspólnoty. Kuba, którą rządzi sędziwy Raul Castro, ma przejść w tym roku zmianę pokoleniową na szczycie władzy. Na 19 kwietnia wyznaczono wybory do Rady Państwa, odpowiedzialnej za wybór prezydenta. 86-letni Raul Castro już ogłosił, że nie będzie zabiegać o kolejną kadencję. Jego następcą zostanie najprawdopodobniej 57-letni wiceprezydent Miguel Diaz-Canel.
Autor: tmw/adso / Źródło: PAP