"Wygląda na to, że cztery szczepionki dopuszczone w Unii chronią przed wszystkimi mutacjami"

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Leków ogłosiła, na podstawie "pierwszych danych", skuteczność dopuszczonych w Unii Europejskiej szczepionek w walce z mutacjami koronawirusa. EMA zajęła się także kwestią łączenia produktów różnych firm w jednym cyklu szczepienia.

"Wygląda na to, że cztery szczepionki dopuszczone w UE chronią przed wszystkimi mutacjami, w tym wariantem Delta. Pierwsze dane sugerują, że dwie dawki szczepionek chronią przed Deltą, a przeciwciała z zatwierdzonych szczepionek neutralizują ten wariant" - napisała na Twitterze EMA. Agencja zwróciła się jednocześnie do wszystkich producentów szczepionek o zbadanie, czy ich preparat zapewnia ochronę przed pojawiającymi się nowymi mutacjami koronawirusa.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Agencja dodała, że nie jest na razie w stanie w sposób wiarygodny ocenić, czy użycie produktów dwóch różnych firm w jednym cyklu szczepienia powinno być zalecane. "Wstępne wyniki badań w Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii wykazują dobrą odpowiedź immunologiczną i brak zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa. Wkrótce powinno pojawić się więcej danych" - zaznacza EMA.

Europejska Agencja Leków jest też w kontakcie z firmami farmaceutycznymi, aby omówić potencjalne zastosowanie kolejnej dawki w celu "odświeżenia" reakcji immunologicznej u osób w pełni zaszczepionych oraz określić najlepszy czas i najlepszą strategię. Na tym etapie nie jest jednak jasne, czy dawki "odświeżające" będą konieczne w celu utrzymania ochrony - poinformowała EMA.

W połowie czerwca brytyjski dziennik "Guardian" napisał: "Istnieją obawy, że mutacja koronawirusa Delta wkrótce będzie odpowiadała za większość zakażeń na całym świecie". Gazeta przekazała, że "ogniska mutacji Delta zlokalizowano już w 74 krajach, w tym w Chinach, USA, Skandynawii, państwach afrykańskich oraz krajach Oceanii".

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: