Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę firmy BioNTech/Pfizer dla młodzieży od dwunastego do piętnastego roku życia. Wcześniej ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej doktor Paweł Grzesiowski informował, że badania kliniczne potwierdziły "znakomitą" skuteczność i bezpieczeństwo tego preparatu dla tej grupy osób.
W piątek po południu przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków (EMA), podczas konferencji prasowej, ogłosili zatwierdzenie szczepionki przeciw koronawirusowi Comirnaty firm BioNTech/Pfizer dla osób w wieku od 12 do 15 lat.
Dwie dawki, w odstępie trzech tygodni. Na razie jednym typem szczepionki
EMA podała, że zalecenia jej komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) dla grupy wiekowej 12-15 lat będą takie same, jakie już są dla grupy 16 plus – szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, domięśniowo, w odstępie co najmniej trzech tygodni.
The recommended use of the Comirnaty #COVID19vaccine in children from 12 to 15 will be the same as it is in people aged 16 and above. It is administered as two injections in the muscles of the arm, at least 3 weeks apart. #EMAPresser
— EU Medicines Agency (@EMA_News) May 28, 2021
W komunikacie po konferencji opisano, że badania skuteczności szczepionki BioNTech/Pfizer objęły 2260 osób w wieku od 12 do 15 lat. "Wykazano, że odpowiedź immunologiczna na szczepionkę Comirnaty w tej grupie była porównywalna z tą w grupie wiekowej 16-25 lat" – napisano.
Dodano, że najczęstsze działania niepożądane w tej grupie są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Są to: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze oraz gorączka. "Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu" – podała EMA.
Zapewniono, że agencja stale monitoruje bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Comirnaty zarówno u dorosłych, jak i niepełnoletnich. Zwrócono uwagę, że korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają ryzyko ewentualnych działań niepożądanych po szczepieniu.
Szczepionka BioNTech/Pfizer dotąd dopuszczona była do stosowania u osób w wieku powyżej 16 lat.
"Dzieciom w wieku 12-15 lat szczepionka będzie podawana w tym samym schemacie co dorosłym. Dwie dawki domięśniowo w odstępie co najmniej 3 tygodni" – napisał na Twitterze po decyzji EMA prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
Kiedy szczepienia tej grupy w Polsce?
O szczepienia kolejnych grup wiekowych, poniżej 16. roku życia pytany był na wtorkowej konferencji rządowy pełnomocnik ds. szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Odpowiedział wtedy, że po pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków, sprawą tą zajmie się Rada Medyczna przy premierze. - Następnie zapadną decyzje czy, a jeśli tak, to kiedy ruszymy ze szczepieniami tych najmłodszych pacjentów – opisał Dworczyk.
Dr Grzesiowski: ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa
W piątek, jeszcze przed konferencją Europejskiej Agencji Leków, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, doktor Paweł Grzesiowski napisał na Twitterze, że najnowsze badania potwierdzają "znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo" szczepień preparatem Pfizer/BioNTech u wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat.
Jego zdaniem jest to "ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka".
Grzesiowski powołał się na badania opublikowane przez naukowe czasopismo medyczne "New England Journal of Medicine".
Badaniem objęto 2260 dzieci w wieku 12-15 lat. Połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo. Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność oraz korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzają autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity, and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents". Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.
Znakomita skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat potwierdzona badaniu klinicznym. To ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka https://t.co/H2cvPRxFhV
— Pawel Grzesiowski (@grzesiowski_p) May 27, 2021
Ponad dwa tygodnie temu podobną decyzję podjęła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Do szczepień przeciwko COVID-19 wśród dzieci przekonują Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) oraz Amerykańskie Towarzystwa Udaru Mózgu (ASA).
"Zdecydowanie apelujemy do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych w USA o przyjęcie szczepionki przeciwko COVID, gdy tylko będą mogli ją otrzymać, zgodnie z niedawnym zatwierdzeniem przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli Chorób (CDC)" – napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele obu towarzystw.
Źródło: TVN24, PAP