Premier Etiopii: wojska rządowe mają pełną kontrolę nad stolicą regionu Tigraj

Źródło:
PAP

Władze Etiopii poinformowały w sobotę, że wojska rządowe przejęły "pełną kontrolę" nad stolicą północnego regionu Tigraj, Makalle, gdzie od początku listopada trwają starcia z miejscowymi bojówkami. Premier Abiy Ahmed Ali zapewnił, że działania militarne w Tigraju zostały zakończone.

To ważny etap w trwających od trzech tygodni walkach między etiopskimi siłami rządowymi a siłami lojalnymi wobec władz regionu - wskazuje agencja Reutera. Konflikt, w wyniku którego około 43 tysięcy ludzi uciekło do sąsiedniego Sudanu, grozi zwiększeniem napięcia w Rogu Afryki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Premier Etiopii: wojsko ma pełną kontrolę nad stolicą Tigraju

"Rząd federalny ma teraz pełną kontrolę nad miastem Makalle" - napisał premier Abiy w oświadczeniu opublikowanym na swoim Twitterze.

Dodał, że policja szuka aktualnie przywódców Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF) i związanych z nim sił, które walczą z etiopskim wojskiem w tym regionie od 4 listopada. "Policja federalna będzie teraz kontynuować swoje zadanie polegające na zatrzymywaniu przestępców TPLF i stawianiu ich przed sądem" - zapowiedział Abiy. Premier nazwał rządową ofensywę w Tigraju operacją zaprowadzania prawa i porządku.

TPFL, oskarżany przez rząd federalny o dążenie do secesji, nie wydał na razie oświadczenia.

Konflikt w Tigraju

Informacje podawane przez obie strony są trudne do zweryfikowania, ponieważ połączenia telefoniczne i internetowe z regionem zostały zerwane, a dostęp do informacji jest ściśle kontrolowany przez rząd w Addis Abebie od czasu rozpoczęcia walk.

Władze przekazały wcześniej, że siły rządowe znajdują się w końcowej fazie ofensywy w regionie i zajmą się ochroną ludności cywilnej w liczącym pół miliona ludzi Makalle.

Do wybuchu konfliktu w Tigraju doszło na początku listopada, gdy według władz federalnych lokalne bojówki zaatakowały miejscową bazę wojskową etiopskiej armii, po czym wojska federalne rozpoczęły ofensywę w Tigraju. Rząd Etiopii zarzuca władzom tego regionu dążenie do secesji. Od 4 listopada w regionie obowiązuje wprowadzony przez władze centralne półroczny stan wyjątkowy i trwa interwencja wojskowa.

PAP/AFP

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP