Padła propozycja wspólnego ustalenia linii granicznej. Rosja ją odrzuciła

Źródło:
PAP
Narwa, estońskie miasto na granicy z Rosją
Narwa, estońskie miasto na granicy z Rosją
Reuters
Narwa, estońskie miasto na granicy z RosjąReuters

Szef dyplomacji Estonii Margus Tsahkna oświadczył, że dla Rosji warunkiem przeprowadzenia pomiarów koryta Narwy jest ratyfikacja traktatu granicznego. Estonia wystąpiła z inicjatywą dokładnego ustalenia kanałów na rzece po tym, jak wiosną rosyjska straż graniczna skonfiskowała estońskie boje demarkacyjne.

Służby rosyjskie – jak oświadczył minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna – "nie mogą przekraczać terytorium i od tak sobie zabierać boje z estońskich wód".

Według niego estońsko-rosyjska umowa graniczna, która od lat jest kwestią sporną i nie została ratyfikowana, nie ma żadnego związku z ostatnim incydentem na granicy, a oczywiste jest, że kanały przeprawowe na przestrzeni lat mogły zostać przesunięte przez warunki naturalne.

- Jesteśmy w kontakcie z sojusznikami i rozważamy kolejne kroki – dodał Tsahkna w rozmowie z estońskim radiem ERR.

Most graniczny w Narwie, estońskim mieście na granicy z RosjąSariMe / Shutterstock

Rosja usunęła pływaki nawigacyjne

W maju pod osłoną nocy służby graniczne Rosji usunęły z Narwy ponad 20 estońskich pływaków nawigacyjnych. Estońska straż nie interweniowała, by – jak wówczas informowano – "nie doszło do eskalacji". Estonia od dziesięcioleci ustawia na rzece boje, których zadaniem jest między innymi ułatwienie żeglugi w regionie granicznym oraz uniknięcie przypadkowego wpłynięcia na teren Rosji. Strona rosyjska sprzeciwiła się instalacji nowych pływaków na rzece.

Z kolei powodem impasu w ratyfikacji traktatu granicznego jest kwestionowanie przez Rosję wprowadzonych przez estoński parlament zmian do preambuły przez nawiązanie do tego, że obecna Estonia jest spadkobierczynią republiki proklamowanej w 1918 r. Sporne jest także odwołanie się do traktatu pokojowego z Tartu z 1920 r., na mocy którego terytorium Estonii było większe o około 5 proc.

Estońsko-rosyjska granica, także zewnętrzna granica UE i NATO, liczy około 338 kilometrów, z czego 76 kilometrów przebiega rzeką Narwą.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SariMe / Shutterstock