Emmanuel Macron: Władimir Putin popełnił historyczny i fundamentalny błąd

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP
Ekspertka: jeśli Ukraina byłaby przymuszana do rozejmu na warunkach Putina, to tylko zamrażałoby konflikt (materiał z 30.05.2022)
Ekspertka: jeśli Ukraina byłaby przymuszana do rozejmu na warunkach Putina, to tylko zamrażałoby konflikt (materiał z 30.05.2022)TVN24
wideo 2/35
TVN24Ekspertka: jeśli Ukraina byłaby przymuszana do rozejmu na warunkach Putina, to tylko zamrażałoby konflikt

- Nie powinniśmy poniżać Rosji - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Wyjaśniał, że chodzi o to, aby po zakończeniu walk w Ukrainie "można było zbudować dalsze relacje kanałami dyplomatycznymi". Ocenił też, że przez trwającą inwazję rosyjski przywódca Władimir Putin jest "izolowany". - Popełnił historyczny i fundamentalny błąd dla swojego narodu, dla siebie i dla historii - powiedział Macron.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej mówił o wojnie w Ukrainie i działaniach rosyjskiego przywódcy. "Myślę - i powiedziałem mu to - że popełnił historyczny i fundamentalny błąd dla swojego narodu, dla siebie i dla historii" - ocenił Macron, dodając, że prezydent Rosji "jest izolowany". "Zamknięcie w izolacji to jedno, ale wiedza, jak się z tego wydostać, to trudna droga" - mówił Macron.

"Nie powinniśmy poniżać Rosji po to, aby w dniu, w którym ustaną walki, można było zbudować dalsze relacje kanałami dyplomatycznymi" – mówił dalej Macron.

Francuski prezydent - który był wielokrotnie zapraszany na Ukrainę przez Wołodymyra Zełenskiego - przekazał też, że nie wyklucza wyjazdu do Kijowa w najbliższym czasie. Dodał, że chce zwiększyć wsparcie finansowe i militarne dla Ukrainy. "I wreszcie zrobić wszystko, aby wywieźć zboże z Ukrainy" – dodał.

Emmanuel Macron obiecał również kolejne dostawy samobieżnych dział Caesar na Ukrainę. "Poprosiłem naszych przedsiębiorców o przyspieszenie produkcji uzbrojenia. To nie tylko kwestia odtworzenia naszych zapasów, ale i wzmocnienia naszej niezależności" – przekonywał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości