Gangi przedostały się do instytucji publicznych. Burmistrzowie zwracają się o ochronę policyjną

Źródło:
Reuters
Ekwador. Policja i wojsko walczą w więzieniach z gangami narkotykowymi
Ekwador. Policja i wojsko walczą w więzieniach z gangami narkotykowymi
twitter.com/LassoGuillermo
Ekwador. Policja i wojsko walczą w więzieniach z gangami narkotykowymitwitter.com/LassoGuillermo

W 2023 roku w brutalnych okolicznościach zginęło 22 lokalnych urzędników – powiedział dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Gmin Ekwadoru (AME). W związku z przemocą, która ogarnia to państwo 45 burmistrzów zwróciło się o ochronę policyjną.

Ekwadorscy urzędnicy znaleźli się w zagrożeniu w związku z ogólnokrajową walką z grupami przestępczymi. Prezydent Daniel Noboa ogłosił w styczniu stan wyjątkowy i wskazał 22 gangi jako grupy terrorystyczne po tym, jak uzbrojeni mężczyźni wdarli się do kanału telewizyjnego w Guayaquil, a równocześnie ponad 100 strażników więziennych było przetrzymywanych jako zakładnicy.

Kryzys zaostrzył się w ubiegły weekend, gdy w samochodzie w prowincji Manabi znaleziono ciała Brigitte Garcii, 27-letniej burmistrzyni San Vicente i dyrektora ds. komunikacji Jairo Loora. Jak podała policja, oboje zostali zastrzeleni.

Garcia, która reprezentowała miasto na wybrzeżu Ekwadoru, była drugim burmistrzem zabitym od 2023 roku.

Agustin Intriago, burmistrz Manty, zginął podczas wycieczki po okolicy tego nadmorskiego miasta w lipcu 2023 roku. Doszło do tego dwa tygodnie przed zabójstwem – prowadzącego antykorupcyjną kampanię - kandydata na prezydenta Fernando Villavicencio w stolicy Quito.

Rząd zapewnił 17 burmistrzom Ekwadoru ochronę policyjną, podczas gdy inni zatrudnili prywatną ochronę – powiedział Homero Castanier, dyrektor wykonawczy AME, który reprezentuje 221 burmistrzów w kraju.

Ekwadorska policjaENEX

Gangi "przeniknęły do każdego poziomu" społeczeństwa

Jedną z osób, które zwróciły się o policyjną ochronę, jest Galo Meza, burmistrz Balzar. We wtorek powiedział lokalnym mediom, że w poniedziałkowy wieczór napastnicy oddali 65 strzałów w stronę jego domu, w którym przebywała jego żona i syn.

- Burmistrzowie ryzykują życiem, pracując w kamizelkach kuloodpornych, otoczeni ochroniarzami z bronią palną – powiedział Castanier.

Burmistrzowie Ekwadoru spotykają się z groźbami i przemocą ze strony zorganizowanych grup przestępczych, "które przeniknęły do każdego poziomu" społeczeństwa – dodał.

Dyrektor wykonawczy AME wskazał, że burmistrzowie gmin przybrzeżnych są bardziej narażeni na ataki. Porty, w tym w największym mieście Guayaquil, stały się ośrodkami przemytu narkotyków.

- W tej chwili ważne jest przeprowadzenie analizy ryzyka dla każdego burmistrza w kraju. Można wykorzystać wczesne ostrzeżenia, aby zapobiec atakom – dodał Castanier.

Noboa, który objął władzę pod koniec 2023 roku, powiedział, że ostatnie tego typu zdarzenie - zabójstwo Brigitte Garcii, 27-letniej burmistrzyni San Vicente przypomina, że narkotykowi terroryści przedostali się do instytucji publicznych.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ENEX