Aktywiści ekologiczni zabijani na całym świecie. Większość z około 200 zabójstw w 2021 roku dokonano w Ameryce Łacińskiej

Źródło:
PAP

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Global Witness opublikowała doroczny raport dotyczący zabójstw aktywistów ekologicznych na całym świecie. 54 z około 200 zabójstw w 2021 roku dokonano w Meksyku – poinformowano w raporcie.

Ponad trzy czwarte zabójstw miało miejsce w Ameryce Łacińskiej – w Kolumbii, Brazylii i Nikaragui, podobnie jak w Meksyku, odnotowano dwucyfrową liczbę ofiar. W Meksyku trzeci rok z rzędu stwierdzono wzrost zabójstw działaczy ekologicznych, w 2020 roku było ich 30.

- Większość tych zbrodni dzieje się w miejscach, gdzie władza nie sięga, są popełniane na tych, którzy pod wieloma względami nie mają na nic wpływu – czytamy w raporcie.

Global Witness uważa dane zawarte w raporcie za orientacyjne i podkreśla, że "dane dotyczące zabójstw są prawdopodobnie niedoszacowane, biorąc pod uwagę, że wiele morderstw pozostaje niezgłoszonych, szczególnie na obszarach wiejskich".

Obrońcy środowiska ginęli przeważnie protestując przeciwko eksploatacji zasobów naturalnych i w sporach o ziemię. Najwięcej aktywistów – 27, z czego 15 w Meksyku - zginęło, ponieważ protestowali w sprawach dotyczących górnictwa.

Honduras: obrońca środowiska z blizną po ranie na plecachGiles Clarke / Contributor/Getty Images

W Kolumbii spadła liczba zabójstw aktywistów ekologicznych. W 2020 roku było ich 65, a w 2021 - 33. Podobnie było na Filipinach – raport mówi o 19 ofiarach w 2021 roku, a w roku 2020 - 30.

W Demokratycznej Republice Konga zabito ośmiu aktywistów, wszyscy zginęli w Parku Narodowym Virunga, jednej z ostatnich ostoi goryli górskich na świecie.

Organizacja apeluje do władz i wielkich firm

Organizacja Global Witness wezwała rządy do egzekwowania praw, które chronią obrońców środowiska i wymagają świadomej zgody od rdzennej ludności na eksploatację zasobów naturalnych. Domaga się też od wielkich firm odpowiedzialności za środowisko naturalne przy prowadzeniu swojej działalności. Zaapelowała też o zerową tolerancję dla ataków na obrońców środowiska.

- Aktywiści i społeczności lokalne odgrywają kluczową rolę jako pierwsza linia obrony przed ekologiczną zapaścią, są liderami w ochronie środowiska przed jego całkowitym zniszczeniem - stwierdził w raporcie dyrektor generalny Global Witness, Mike Davis.

Global Witness to założona w 1993 roku międzynarodowa organizacja pozarządowa, która działa na rzecz ograniczenia eksploatacji zasobów naturalnych, zapobiegania konfliktom, walki z ubóstwem i korupcją oraz przeciwdziała łamaniu praw człowieka na całym świecie. Ma swe siedziby w Londynie i Waszyngtonie.

Autorka/Autor:KS\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Giles Clarke / Contributor/Getty Images