Równość płci będzie możliwa do osiągnięcia "za 300 lat". Postęp "znika na naszych oczach"

Źródło:
CNN
Polska w tyle europejskiej równości płci
Polska w tyle europejskiej równości płciTVN24
wideo 2/4
Polska w tyle europejskiej równości płciTVN24

Osiągnięcie równości płci może zająć kolejne 300 lat, powiedział sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres. Według niego globalny postęp w poprawie sytuacji kobiet "znika na naszych oczach". Wymienił przy tym m.in. przykład Afganistanu.

Dziś, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji w poniedziałek 6 marca sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wygłosił przemówienie przed Komisją ds. Statusu Kobiet ONZ, w którym przedstawił najnowsze szacunki dotyczące sytuacji kobiet na świecie i równouprawnienia.

ZOBACZ TEŻ: Co dwie minuty umiera na świecie kobieta w ciąży lub w trakcie porodu. Nowy raport WHO

Równość płci za 300 lat

Według Guterresa globalny postęp wywalczony przez dekady w kierunku równości płciowej "znika na naszych oczach" i obecnie równość między płciami jest "coraz bardziej odległa" i znajduje się "w odległości 300 lat" od dzisiejszej sytuacji. Powołał się przy tym na najnowsze dane jednostki ONZ ds. Kobiet (UN Women).

Wskazał m.in. na wysokie wskaźniki śmiertelności okołoporodowej kobiet, zmuszanie młodych dziewcząt do małżeństw oraz porwania uczennic w drodze do szkoły. - Prawa kobiet są nadużywane, zagrożone i łamane na całym świecie - powiedział. Wymienił przy tym Afganistan, gdzie według niego "kobiety i dziewczęta zostały wymazane z życia publicznego". - Kryzysy i konflikty w pierwszej kolejności i najmocniej dotykają kobiet i dziewcząt - podkreślił, wskazując m.in. na sytuację Ukrainek. ONZ informowała wielokrotnie o doniesieniach o przypadkach gwałtów i przemocy seksualnej wobec kobiet i dzieci, dokonywanych przez Rosjan w Ukrainie.

ZOBACZ TEŻ: Rodzice sprzedali 16-letnią córkę mężczyźnie, który chciał się z nią ożenić. Dziewczyna uciekła

Guterres zauważył też, że "w wielu miejscach prawa seksualne i reprodukcyjne kobiet są wycofywane". Nie doprecyzował, jakie państwa ma na myśli, ale CNN zauważa, że w zeszłym roku Sąd Najwyższy USA zezwolił, aby o prawie do aborcji decydowały poszczególne stany, co w praktyce ograniczyło jej dostępność, a w Polsce w 2020 roku wprowadzono niemal całkowity zakaz aborcji.

Guterres dodał również, że "setki lat patriarchatu, dyskryminacji i szkodliwych stereotypów stworzyły ogromną lukę między płciami w nauce i technologii", dlatego należy zadziałać "kolektywnie" i "pilnie", aby zwiększyć dostęp do edukacji dla kobiet, poziom ich zatrudnienia i dochodów oraz promować udział w tych dwóch dziedzinach.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Lizette Potgieter / Shutterstock.com