Badała przyczyny śmierci Chaszodżdżiego. Grożono jej

Źródło:
PAP

Pod adresem Agnes Callamard, ekspertki badającej okoliczności zabójstwa niezależnego publicysty Dżamala Chaszodżdżiego, były kierowane groźby karalne – potwierdziło Biuro Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka​ (UNHCHR).

Agnes Callamard – specjalna sprawozdawczyni ONZ do spraw egzekucji pozasądowych, doraźnych i arbitralnych, miała być osobą, którą w następnej kolejności "zajmą się" saudyjskie służby, jeśli nie zaprzestanie badania sprawy Chaszodżdżiego. Słowa te miał wypowiedzieć jeden z saudyjskich dygnitarzy w rozmowie z innymi pracownikami biura UNHCHR w styczniu 2020 r. w Genewie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

We wtorek ujawnił je brytyjski dziennik "The Guardian". Biuro Wysokiej Komisarz odniosło się do tych informacji w środę.

"Niniejszym potwierdzamy, że szczegóły przedstawione przez dziennik 'The Guardian' a odnoszące się do zagrożenia życia Agnes Callamard odpowiadają stanowi faktycznemu" – czytamy w oświadczeniu. W mailu, jaki rzecznik Biura Wysokiej Komisarz ONZ ds. praw człowieka, Rupert Colville skierował do Agencji Reutera, zaznaczono, że biuro poinformowało o tym przed rokiem służby ONZ ds. bezpieczeństwa i zainteresowane władze państw. Ostrzeżono też samą Callamard, która stała wówczas na czele śledztwa ONZ w sprawie zabójstwa dziennikarza, do jakiego doszło w konsulacie saudyjskim w Stambule.

Stwierdziła, że następca saudyjskiego tronu był zleceniodawcą zabójstwa

W raporcie opublikowanym w 2019 roku Callamard stwierdziła, że zleceniodawcą zabójstwa niepokornego dziennikarza był "według wiarygodnych świadectw" książę następca tronu, Mohammed bin Salman. Ekspertka apelowała w raporcie o objęcie saudyjskiego księcia międzynarodowymi sankcjami. Skazanie ośmiu osób na 20 lat więzienia w sfingowanym procesie w Rijadzie uznała za "kpinę ze sprawiedliwości", ponieważ główni odpowiedzialni nie zostali postawieni przed jej obliczem.

Dżamal-ChaszodżdżiShutterstock

Amerykański raport w sprawiee zabójstwa

Reuters przypomina, że administracja prezydenta Joe Bidena zajęła bardziej stanowczą postawę w sprawie zabójstwa dziennikarza niż były prezydent Donald Trump. W lutym w Waszyngtonie opublikowano amerykański raport, z którego wynika, że książę Mohammad był prawdopodobnie zleceniodawcą zabójstwa. Władze w Rijadzie odrzucają te zarzuty jako mijające się z prawdą. Biały Dom zapowiedział po ujawnieniu raportu, że przedstawi plan retorsji wobec Rijadu w związku z zabiciem dziennikarza.

Francuzka ma w najbliższych dniach objąć stanowisko sekretarza generalnego Amnesty International.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: