Druga twarz gubernatora, co chwalił faszyzm

 
Polityk zginął w wypadku samochodowym prowadząc pod wpływem alkoholuWikipedia

Austriacki sąd bada finansową przeszłość nieżyjącego gubernatora stanu Karyntia, skrajnie prawicowego Joerga Haidera. Według niedzielnego magazynu "Profil", w pewnym momencie zgromadził on na koncie w Lichtensteinie około 45 milionów euro, pochodzących z nielegalnych źródeł.

"Profil" pisze na swoich stronach internetowych, że Haider, który za życia zbijał kapitał polityczny na tyradach przeciw przywilejom i korupcji, sam skorzystał materialnie na machinacjach tego typu. Polityk długo nie cieszył się zgromadzoną sumą 45 milionów euro, ponieważ po serii złych inwestycji zmalała ona do 5 milionów.

Według artykułu w "Profilu", prócz Haidera trzy osoby miały dostęp do tajnych kont. Jedną z nich był odpowiedzialny za niefortunne inwestycje osobisty sekretarz gubernatora, Gerald Mikscha, który tajemniczo znikł w 2003 roku.

Pomocny handlarz śmiercią i dyktator

Śledztwo prowadzi do Chorwacji, gdzie Haider dorobił się prawdopodobnie na spekulacjach nieruchomościami. Operacje te prowadzili byli szefowie banku HGAA we współpracy z byłym chorwackim generałem Vladimirem Zagorecem, skazanym za handel bronią w Chorwacji.

W Wiedniu toczy się postępowanie przeciw grupie byłych menadżerów HGAA, podejrzanych o defraudacje, konszachty z mafią i liczne nielegalne operacje finansowe w Europie.

"Profil" zwraca też uwagę, że źródła dotacji politycznych dla Haidera prowadzą do Libii. Jeden z synów libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam Kaddafi, wieloletni przyjaciel Haidera "regularnie przesyłał nam gotówkę przed kampaniami wyborczymi" - powiedział zachowujący anonimowość były współpracownik skrajnie prawicowego polityka.

Za każdym razem były to sumy wynoszące od 150 tysięcy do 200 tysięcy dolarów, które otoczenie Haidera dyskretnie wymieniało na euro.

Kontrowersyjny populista

Haider, który zginął w wypadku samochodowym w 2008 r., był eurosceptykiem, przeciwnikiem euro, słynął też z niechęci do emigrantów. Zarzucano mu ksenofobię, antysemityzm i skrajny populizm.

Zasłynął z życzliwych uwag na temat Trzeciej Rzeszy i faszyzmu. Był gubernatorem Karyntii, kraju związkowego na południu Austrii. Założył partię Sojusz na Rzecz Przyszłości Austrii. Wcześniej należał do Austriackiej Partii Wolnościowej. Gdy jako jej poseł wszedł w lutym 2002 r. do rządu kanclerza Wolfganga Schussela, kraje Unii Europejskiej nałożyły sankcje dyplomatyczne na Wiedeń.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia