Boeing 787 Dreamliner należący do Ethiopian Airlines jest pierwszym, który odbył normalny lot rejsowy po trwającym ponad trzy miesiące przymusowym uziemieniu. Maszyna jest jedną z pierwszych, w której wprowadzono wymagane poprawki systemu elektrycznego.
Jak podały linie Ethiopian Airlines, B787 odleciał z stolicy Etiopii Addis Ababy około południa czasu lokalnego. Dreamliner wykonał relatywnie krótki lot do Nairobi, stolicy sąsiedniej Kenii. W powietrzu spędził około dwóch godzin. Lot minął bez nadzwyczajnych wydarzeń.
Pierwszy lot po przeróbkach
Pierwszy lot B787 odbył się zaledwie dzień po tym, jak amerykańskie i japońskie agencje nadzorujące lotnictwo cywilne dały ostateczną zgodę na przywrócenie dreamlinerów do służby. Wszystkie maszyny przed ponownym wzbiciem się w powietrze muszą jednak przejść odpowiednie przeróbki systemu elektrycznego.
Obowiązek przebudowy jest wynikiem dochodzenia, które rozpoczęło się w połowie stycznia po dwóch poważnych incydentach z udziałem B787. W maszynach japońskich linii ANA i JAL przegrzały się akumulatory. W jednej maszynie doszło do pożaru, w drugiej jedynie do intensywnego dymienia.
Śledczy nie ustalili konkretnej przyczyny awarii, ale zalecili szereg modyfikacji, które mają zminimalizować ryzyko wynikające z przegrzewania się ogniw. Akumulatory mają zostać dodatkowo obudowane i zaopatrzone w specjalny system wentylacyjny. Przebudowany ma też zostać cały system ich ładowania.
Kurs na normalność?
Boeing musi teraz wprowadzić zalecone poprawki do wszystkich już zbudowanych B787, zanim te będą mogły wrócić do lotów. Prace nad tym trwają.
Większość linii lotniczych nie zadeklarowało jeszcze kiedy wznowią loty swoich dreamlinerów, których Boeing dostarczył łącznie 50. LOT zapowiedział, że pierwszy rejs jednego z dwóch polskich B787 odbędzie się 5 czerwca.
Amerykański koncern zapowiedział, że jest gotów wznowić teraz produkcję B787 i wytaczać z swojej fabryki w Everett po siedem maszyn miesięcznie. Do końca roku ma to już być dziesięć sztuk miesięcznie.
Autor: mk//bgr / Źródło: Reuters, Al Jazeera, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)