"Nie ma żadnych wymówek". Do relokacji w ramach Unii gotowe 26 tysięcy uchodźców

Sprawy partyjne ponad unijne?
Sprawy partyjne ponad unijne?
tvn24
tvn24Unijnego komisarza ds. migracji w Warszawie nie powitał szef MSW (materiał magazynu "Polska i Świat" z 21 marca)

Do września kraje Unii Europejskiej powinny przejąć w ramach programu relokacji przynajmniej 26 tysięcy uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech - powiedział w poniedziałek komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos, apelując o przyśpieszenie dystrybucji uchodźców.

- W Grecji przebywa obecnie około 20 tysięcy uchodźców, którzy są uprawnieni do relokacji, a we Włoszech - około 6 tysięcy, głównie Erytrejczyków. Wszyscy oni powinni być rozmieszczeni w pozostałych krajach UE do września tego roku - oświadczył Awramopulos po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw Unii.

"Trzeba działać"

Jak poinformował, przekazał ministrom, że "nie ma żadnych wymówek", by nie wywiązywać się z podjętych jesienią 2015 roku zobowiązań dotyczących przejmowania uchodźców od Włoch i Grecji, dotkniętych kryzysem migracyjnym. - Nie można już tylko dyskutować o relokacji, ale trzeba działać. Zbliża się wiosna i nie ma czasu do stracenia - dodał komisarz, ostrzegając, że w najbliższych tygodniach napływ migrantów przez Morze Śródziemne znów może się nasilić.

Według Awramopulosa, miesięcznie kraje Unii powinny przejmować przynajmniej 3000 uchodźców od Grecji oraz 1500 od Włoch.

We wrześniu wygasa przyjęty w 2015 roku program relokacji, w którym kraje Wspólnoty zobowiązały się do przejęcia od Grecji i Włoch w ciągu dwóch lat co najmniej 98 tysięcy uchodźców. Dla każdego kraju przypisano kwotę uchodźców, którzy mają zostać przyjęci. Do tej pory jednak relokowano niespełna 15 tysięcy osób. Słowacja i Węgry zaskarżyły te decyzje do Trybunału Sprawiedliwości Unii, a polskie władze poparły tę skargę.

Polska nie przyjęła nikogo

Według danych Komisji, Polska, Austria i Węgry nie przyjęły dotąd ani jednej osoby w ramach programu relokacji, z kolei Czechy, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja przyjęły jedynie po kilkanaście osób. Spośród pozostałych państw Unii tylko Malta i Finlandia wywiązują się w pełni ze swoich zobowiązań.

Komisja Europejska uważa, że relokacja powinna być kontynuowana także po wrześniu tego roku, jeżeli nie uda się rozmieścić w Unii wszystkich uprawnionych uchodźców, przebywających w Grecji i we Włoszech. Do tej pory Bruksela nie zdecydowała się na wszczęcie postępowań o naruszenie prawa Unii wobec krajów, które nie wdrażają podjętych decyzji w sprawie relokacji. W poniedziałek za podjęciem przez Komisję działań wobec krajów, które nie przyjmują uchodźców, opowiedział się niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere. - Komisja jest strażnikiem traktatów. Dlatego musi pilnować przestrzegania prawa i ma ku temu narzędzia - powiedział de Maiziere dziennikarzom.

Tematem obrad ministrów spraw wewnętrznych była także reforma unijnej polityki azylowej. Maltański minister spraw wewnętrznych Carmelo Abela, który przewodniczył obradom, powiedział, że jego celem jest osiągnięcie kompromisu między państwami Unii w tej sprawie do końca czerwca, ale przyznał, że nadal utrzymują się różnice zdań między krajami. "Chcielibyśmy wypracować kompromis przed końcem naszej prezydencji, ale nie zależy to tylko od nas, lecz od państw członkowskich - zastrzegł.

Zaproponowana w ubiegłym roku przez Komisję Europejską reforma polityki azylowej przewiduje m.in. stały system dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji. Kraj, który nie chce przyjąć uchodźców, miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Propozycja Komisji została skrytykowana przez Grupę Wyszehradzką, w tym Polskę.

Jesienią 2016 roku kraje V4 zaproponowały koncepcję elastycznej albo skutecznej solidarności, zakładającą, że kraje członkowskie same - na podstawie swojego potencjału i doświadczenia - decydowałyby o tym, w jakiej formie będą uczestniczyć w polityce migracyjnej Unii i rozwiązywaniu kryzysu uchodźczego. Ich zdaniem udział w programach dystrybucji uchodźców powinien być dobrowolny.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (Public Domain)

Pozostałe wiadomości