Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu rozkazał dowódcom brygady obrony powietrzno-kosmicznej, by zgłosili załogę rozbitego w obwodzie riazańskim śmigłowca Mi-28 do nagród państwowych. - Do ostatniej chwili próbowali ratować maszynę - powiedział minister podczas narady z dowództwem sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Loty Mi-28 zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia katastrofy. Śmigłowce zostały wycofane z zawodów lotniczych Aviadarts-2015 z udziałem ponad 50 załóg z Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Chin.
Do katastrofy maszyny doszło na poligonie Dubrowiczi, podczas zawodów międzynarodowych Aviadarts. Pilot wykonywał jedną z figur pilotażu. Śmigłowiec zaczął obracać się wokół własnej osi, a następnie runął z impetem uderzając o ziemię. Pół minuty później doszło do wybuchu, a maszyna stanęła w płomieniach.
Pilot Mi-28 zginął na miejscu, nawigatorowi udało się samodzielnie wydostać z niej. Trafił do szpitala. Jego stan jest stabilny. Zostanie przewieziony do szpitala wojskowego im. Wiszniewskiego w Krasnogorsku (w obwodzie moskiewskim).
Wersja potwierdzona przez nawigatora
Według wstępnych ustaleń, przyczyną tragedii była awaria systemu hydraulicznego śmigłowca.
- Wersja ta została potwierdzona przez nawigatora, który poinformował, że na kilka minut przed awarią systemu sterowania zadziałał system pokładowy powiadamiania pilotów o sytuacji awaryjnej - powiedział Szojgu.
Poinformował, że wszystkie loty Mi-28 zostały wstrzymane do czasu przeprowadzenia szczegółowej analizy danych z rejestratorów lotu.
Śmigłowce Mi-28 zostały wycofane z zawodów Aviadarts, w których uczestniczy ponad 50 załóg z Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Chin.
Zawody odbywają się w trzech rosyjskich obwodach: riazańskim, briańskim i kałuskim.
Obawy organizatorów Aviadarts w sprawie ich odwołania po katastrofie Mi-28 się nie potwierdziły. Zawody będą kontynuowane 5 sierpnia.
"W warunkach zbliżonych do bojowych"
"Podczas pokazu śmigłowce miały prezentować się w warunkach 'maksymalnie zbliżonych do bojowych'" - podał portal rosyjskiej gazety RBK. Załogi maszyn miały zaprezentować technikę pilotażu, szybkiego odnajdywania celu oraz dokładnego jej niszczenia. W konkursie uczestniczyły grupy lotnicze "Striże", "Sokoły Rosji" i "Bierkuty". Mi-28 wchodził do grupy "Bierkuty".
Mi-28 to dwumiejscowe śmigłowce szturmowe, które zastąpiły starsze śmigłowce pochodzące jeszcze z czasów Związku Radzieckiego. Zakupiły je też m.in. Kenia i Irak.
Jak podaje RBK, Mi-28 "Nocny łowca" używany jest do poszukiwania i niszczenia sprzętu bojowego oraz wojsk przeciwnika.
Autor: tas/gry / Źródło: Ria Novosti, mil.ru, RBC
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN