"Der Spiegel": Niemcy i UE na liście "wywiadowczych priorytetów" NSA

Siedziba NSA w Fort MeadeWikipedia-CC-BY

W wewnętrznych materiałach podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jako cele do szpiegowania figurują między innymi Niemcy i Unia Europejska. Do informacji dotarł niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Gazeta powołała się przy tym na udostępniony mu tajny dokument z publikowanego stopniowo archiwum Edwarda Snowdena - byłego zewnętrznego współpracownika NSA, ściganego obecnie przez amerykański wymiar sprawiedliwości za działanie na szkodę bezpieczeństwa państwa.

Pochodzący z kwietnia bieżącego roku materiał zawiera listę "wywiadowczych priorytetów" USA, sklasyfikowanych według skali od 1 do 5 - co oznacza odpowiednio najwyższe i najniższe zainteresowanie.

Chcieli szpiegować Unię Europejską?

W odniesieniu do Niemiec śledzeniu ich polityki zagranicznej, kwestii związanych ze stabilizowaniem gospodarki oraz zagrożeń dla gospodarki finansowej przyporządkowano stopień 3. O stopień niżej znalazły się: eksport broni, nowe technologie i handel zagraniczny Niemiec, natomiast prowadzone z tego kraju działalność kontrwywiadowcza i ewentualne cyberataki zasługują według NSA tylko na 5 stopień.

W przypadku Unii Europejskiej stopień 3 dotyczy jej "celów w polityce zagranicznej", "handlu międzynarodowego" i "stabilności gospodarczej", a nowym technologiom, bezpieczeństwu energetycznemu i zagadnieniom wyżywienia przyporządkowano stopień 5.

W sieci inwigilacji
W sieci inwigilacjitvn24

USA szpiegowały UE?

Pod koniec czerwca "Der Spiegel" podał, że podległa rządowi USA Agencja Bezpieczeństwa obejmuje swoją działalnością wywiadowczą również Unię Europejską.

Tygodnik powołał się na pochodzący z września 2010 roku raport, który mówił o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku". Działalnością taką objęte miały być także siedziby UE w Brukseli.

"Der Spiegel" powołał się na dokumenty, jakie przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Po publikacji Komisja Europejska zwróciła się do władz amerykańskich o wyjaśnienia, a szef KE Jose Barroso nakazał przeprowadzenie doraźnych kontroli zabezpieczeń przed inwigilacją w budynkach instytucji oraz systemie komunikacji.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY

Tagi:
Raporty: