W gazociągach Nord Stream doszło łącznie do czterech wycieków. Jak przekazała straż przybrzeżna Szwecji, do dwóch doszło w szwedzkiej strefie ekonomicznej - w Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Straż opublikowała także nagranie wzburzonej, bulgoczącej wody nad miejscem czwartego wycieku.
Na początku tygodnia Dania i Szwecja poinformowały o potwierdzeniu trzech wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
W czwartek natomiast szwedzka straż przybrzeżna przekazała, że w poniedziałek wieczorem otrzymała też informacje o czwartym takim incydencie. - Dwa z wycieków znajdują się w szwedzkiej strefie ekonomicznej, a dwa pozostałe w duńskiej - poinformował rzecznik tej służby.
Czwarty wyciek z Nord Stream. Nowe zdjęcia i informacje
Chociaż żaden z rurociągów nie był używany w czasie, kiedy doszło do uszkodzeń, były one wypełnione gazem, który od poniedziałku wydostaje się na powierzchnię Morza Bałtyckiego i bulgocząc, wzburza taflę wody. Szwedzka straż przybrzeżna opublikowała w czwartek nowe nagranie wzburzonej wody nad czwartym uszkodzeniem instalacji.
"W szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej znajdują się dwa miejsca emisji: większe nad Nord Stream 1 i mniejsze nad Nord Stream 2" – napisała straż przybrzeżna w oświadczeniu.
Oznacza to, że nowy wyciek pojawił się na gazociągu Nord Stream 2. Poprzednie nastąpiły w jednym miejscu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu - w tym jedno w strefie ekonomicznej Szwecji.
Straż podała, że odległość między dwoma miejscami wycieków na szwedzkim obszarze to około 1,8 km. Odległość od mniejszego szwedzkiego wycieku na North Stream 2 do najbliższego wycieku na wodach duńskich wynosi 4,6 km.
Służba opublikowała również fotografie przedstawiające bulgoczącą wodę nad każdym z dwóch wycieków na szwedzkim terenie.
Statek straży przybrzeżnej pracuje w pobliżu wycieków
Od wtorku rano statek straży przybrzeżnej KBV 003 Amfitrite znajduje się w pobliżu dwóch wycieków gazu. Jednostka jest przystosowana do pracy w zanieczyszczeniach takich jak gaz - przekazano w komunikacie.
Podano, że załoga raportuje obecnie o stale wydostającym się na powierzchnię wody gazie. Ponadto jest poinstruowana, by monitorować wyciek i obserwować, czy wyciek zwiększa się lub zmniejsza oraz wspierać ruch morski w celu zachowania bezpieczeństwa kursów.
"Szwedzka straż przybrzeżna chciałaby wyjaśnić, że KBV 003 Amfitrite jest w posiadaniu ROV (pojazdu zdalnie sterowanego). Informacje, że w okolicy działa łódź podwodna straży przybrzeżnej, są zatem nieprawdziwe. Szwedzka straż przybrzeżna nie posiada ani nie operuje okrętami podwodnymi" - dodano w oświadczeniu.
Źródło: Reuters, PAP, The Guardian