Prezydent i premier Ukrainy dziękują Polsce za decyzję o przekazaniu kolejnych czołgów. "Tym razem wróg nie ma szans"

Autor:
pp
/ prpb
Źródło:
PAP
Prezydent: oddajemy nasze czołgi Ukrainie tak, by Polska pozostała bezpieczna
Prezydent: oddajemy nasze czołgi Ukrainie tak, by Polska pozostała bezpieczna
wideo 2/2
Prezydent: oddajemy nasze czołgi Ukrainie tak, by Polska pozostała bezpieczna

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w piątek Polsce za decyzję o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów. "Jak 160 lat temu jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans" - napisał na Twitterze w języku polskim. W podobnym tonie wypowiedział się ukraiński premier Denys Szmyhal.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się po polsku na Twitterze z podziękowaniami do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Jacka Siewiery oraz do narodu polskiego. "Dziękuję za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2. "Jak 160 lat temu (podczas powstania styczniowego - red.) jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!" - napisał.

W podobnym tonie wypowiedział się w piątek również ukraiński premier Denys Szmyhal. "Słynne Leopardy 2 i PT-91 Twardy wzmocnią nasze siły zbrojne. Jestem wdzięczny premierowi Morawieckiemu i całemu polskiemu narodowi za mocne wsparcie Ukrainy na drodze do zwycięstwa" - podkreślił szef rządu na Twitterze.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w wywiadzie w kanadyjskiej telewizji CTV powiedział, że "Polska jako pierwszy kraj przekazała 250 czołgów Ukrainie". - Obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów PT-91, a ponadto 14 czołgów Leopard 2 - dodał i podkreślił, że Rosja może dysponować kilkoma tysiącami czołgów, a jak twierdzą niektóre źródła – nawet 15 tysiącami. - Jeśli nie chcemy, by Ukraina przegrała, musimy być bardzo otwarci i wytrwali w poparciu - dodał Morawiecki.

W środę rząd Niemiec zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Berlin wyda też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, w tym Polsce, które chcą szybko przekazać Kijowowi Leopardy 2 ze swoich zasobów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości