Człowiek, który uratował Hitlera


Ta wiadomość z pewnością nie przysporzy sławy irlandzkiemu oficerowi Michaelowi Keoghowi. Jak się bowiem okazuje uratował on życie Adolfowi Hitlerowi. W 1919 roku późniejszemu kanclerzowi III Rzeszy groził lincz.

O całej sprawie pisze piątkowy "Irish Independent".

Wszystko działo się w czasach kiedy w Monachium ważyły się losy utworzonej w kwietniu 1919 roku komunistycznej Bawarskiej Republiki Rad. W tamtym czasie Hitler był płatnym konfidentem kontrwywiadu wojskowego.

Tajemnice pamiętnika

Z kolei Michael Keogh w latach 1914-16 walczył po stronie Brytyjczyków z Niemcami, za co otrzymał odznaczenie za odwagę. Jednak po wzięciu go do niemieckiej niewoli przeszedł na stronę Niemiec.

Swoje wojenne losy Keogh opisał w pamiętniku. Ten jednak zaginął na krótko przed jego śmiercią w 1964 roku i odnalazł się dopiero 40 lat później w archiwach dublińskiego University College (UCD). Uniwersytet zwrócił go rodzinie, a ta zdecydowała go opublikować.

Dwustu na dwóch

Jak relacjonował Keogh, kiedy był na służbie otrzymał pilne wezwanie - miał opanować groźną sytuację na terenie koszar w Monachium. Okazało się, że około 200 mężczyzn zebranych w sali gimnastycznej było bliskich dokonania samosądu na dwóch "politycznych agentach". Jednym z nich był właśnie Adolf Hitler.

Irlandczyk wysłał pod sześciu ludzi uzbrojonych w broń palną z bagnetami. Sam również pojechał na miejsce zdarzenia. Zorientował się, że dwóch agitatorów zostało ściągniętych na podłogę ze stołów, których wcześniej używali jako mównic, i dotkliwie pobitych. "Groziło im, że zostaną skopani na śmierć" - napisał w swym pamiętniku Keogh.

Charakterystyczny wąsik

"Rozkazałem jednemu ze strażników oddanie strzałów w powietrze. Powstrzymało to ogólny zgiełk, choć żądny krwi tłum nadal groźnie pomrukiwał" - zaznaczył. Żołnierzom udało się wyciągnąć spod stołów obydwu mężczyzn.

Jeden z nich z charakterystycznym wąsikiem przedstawił się jako Adolf Hitler.

Hitler u władzy

Obaj agenci agitowali za nowo utworzoną partią DAP (Niemiecką Partią Robotniczą), działającą od kwietnia 1920 roku pod nazwą NSDAP (Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partią Robotników). Głosiła ona hasła nacjonalistyczne, antykomunistyczne i antysemickie.

W 1921 roku Hitler został szefem NSDAP, dwa lata później dokonał nieudanej próby zamachu stanu, tzw. puczu monachijskiego. W 1933 roku NSDAP wygrała demokratyczne wybory, a Hitler został kanclerzem.

Źródło: PAP