„Ci kretyni nie wiedzą, co robią”

 
BP odrzuciło pomoc CameronaEPA

Koncern BP od półtora miesiąca bezskutecznie próbuje zatkać wyciek ropy z dna Zatoki Meksykańskiej. Zniecierpliwiony, swoją pomoc zaoferował reżyser „Avatara” James Cameron. – Ci kretyni nie wiedzą, co robią – stwierdził. „Ci kretyni” odmówili.

Inżynierowie koncernu BP podejmą koleją próbę zatamowania wycieku ropy naftowej z szybu w Zatoce Meksykańskiej. Nie udało się zatamować wycieku ropy dużą kopułą, nie udało się zalanie betonem, teraz koncern BP próbuje uszczelnić głowicę przeciwerupcyjną kolejną, tym razem mniejszą, metalową kopułą. Operacja odcięcia rury wystającej z uszkodzonej głowicy nie była jednak w pełni udana, w związku z czym nie jest pewne, czy powiedzie się próba jej uszczelnienia.

20 tysięcy ludzi ratuje wybrzeże

Z ekipami BP współpracują amerykańscy specjaliści rządowi. Władze usiłują również rozcieńczyć plamę ropy w Zatoce za pomocą specjalnych chemikaliów - dyspergentów - rozpylanych z samolotów. Rozważa się również użycie dyspergentów pod wodą. Miejsce wycieku znajduje się na głębokości 1,6 km poniżej poziomu wody.

W operacji oczyszczania Zatoki i jej wybrzeży bierze udział 20 000 pracowników agencji rządowych i prywatnych. Zaangażowanych jest w nią ponad 1900 statków i łodzi. Przeprowadzono m.in. ponad 120 operacji kontrolowanego wypalania ropy wypływającej na powierzchnię Zatoki.

„Ci idioci nie wiedzą, co robią”

James Cameron, który ma spore doświadczenie w operacjach podwodnych (oprócz "Titanica" i „Otchłani”, pod wodą nakręcił także kilka dokumentów), zaoferował swoją pomoc. Sam zorganizował spotkanie z przedstawicielami rządowych agencji, strażą przybrzeżną i BP.

– Nie chciałem być kolejnym idiotą z dobrymi intencjami i masą propozycji. I nie chodzi o to, że rząd musi wzywać Hollywood na pomoc. Po prostu interesuję się łodziami podwodnymi i wrakami od dłuższego czasu. Przez ostatnie tygodnie obserwowałem to, co się działo i mówiłem „Ci kretyni nie wiedzą, co robią” I zdałem sobie sprawę, że znam wielu ludzi pracujących na dużych głębokościach, więc zebrałem 23 z nich na burzę mózgu w kwaterze BP – wyjaśnił.

BP jednak grzecznie, acz stanowczo odrzuciło jego propozycję.

Wybuch na platformie

Katastrofę wywołał wybuch i pożar na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia. Do Zatoki Meksykańskiej wydostaje się obecnie około 3 milionów litrów ropy dziennie. Plama ropy, która niszczy florę i faunę u wybrzeży Luizjany, zbliża się do Florydy - w czwartek znajdowała się już w odległości zaledwie 10 km od wybrzeży tego stanu. Hotelarze i restauratorzy na Florydzie obawiają się, że ekologiczna katastrofa odstraszy turystów od przyjazdu w tegorocznym sezonie.

Na tereny dotknięte katastrofą wybiera się ponownie prezydent Obama - jak zapowiedział Biały Dom, ma tam przybyć w piątek.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA