Xi Jinping w masce. Wzywa do "ludowej wojny" z koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

Przywódca Chin Xi Jinping odwiedził pekiński szpital, w którym leczeni są pacjenci z zapaleniem płuc wywołanym nowym koronawirusem. Wezwał też do zwycięstwa w "ludowej wojnie" z epidemią – poinformowały państwowe media.

Xi Jinping, oprócz odwiedzin pekińskiego szpitala, wziął udział w wideokonferencji ze szpitalami w mieście Wuhan, ognisku epidemii. Odwiedził też centrum kontroli i zapobiegania chorobom w dzielnicy Chaoyang w Pekinie – podała w poniedziałkowej depeszy chińska agencja prasowa Xinhua.

RAPORT tvn24.pl Koronawirus z Chin

Komentatorzy zwracają uwagę, że od początku epidemii Xi nie pokazywał się wśród mieszkańców, a wysiłki rządu w walce z wirusem koordynował premier Li Keqiang, który odwiedził Wuhan. W państwowej telewizji CCTV pokazano w poniedziałek, jak Xi w maseczce ochronnej na twarzy poddaje się pomiarowi temperatury ciała i macha do patrzących z okien mieszkańców.

Przywódca wezwał do zwycięstwa w zmaganiach z wirusem, ponownie określając je jako "ludową wojnę". - Jeśli Wuhan wygra, zwycięży prowincja Hubei. Jeśli Hubei wygra, zwycięży cały kraj - ogłosił prezydent, cytowany przez chińskie media. Wuhan jest stolicą Hubei.

Xi oświadczył również, że Chiny postarają się zrealizować cele gospodarcze i społeczne na bieżący rok, a władze podejmą działania na rzecz zmniejszenia wpływu epidemii na gospodarkę. Zapowiedział, że rząd zapobiegnie zwolnieniom pracowników na dużą skalę.

Nowy koronawirus 2019-nCoV może wywoływać groźne dla zdrowia zapalenie płuc. Do północy z niedzieli na poniedziałek w całych Chinach kontynentalnych odnotowano ponad 40 tys. zakażeń i 908 zgonów. Jedna osoba zmarła w Hongkongu i jedna na Filipinach.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Zobacz mapy

Odkąd w Chinach wprowadzono środki odpowiedzi na epidemię, Xi wystąpił publicznie między innymi, gdy spotkał się w Pekinie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem oraz premierem Kambodży Hun Senem.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem z Chin?

tas/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JU PENG/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: