Xi Jinping w 2020 roku wzywał wojsko do przygotowania się do wojny

Źródło:
PAP

Z wewnętrznych dokumentów chińskiej Centralnej Komisji Wojskowej z grudnia 2020 roku wynika, że przywódca Chin Xi Jinping wezwał podległe mu wojsko do przygotowania się na ewentualną wojnę w obliczu napięć między Pekinem, a krajami zachodnimi.

Xi Jinping wezwał Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą do "przygotowania się na wybuch wojny i jej reakcje łańcuchowe" – wynika z wewnętrznych dokumentów z zamkniętego posiedzenia Centralnej Komisji Wojskowej (CKW).

Xi, pełniący rolę przewodniczącego CKW i naczelnego dowódcy chińskiej armii, nakazał siłom zbrojnym utrzymanie "ciągłej gotowości do walki" w celu ochrony suwerenności i interesów narodowych.

Odnosząc się do nieuniknionego ryzyka konfliktu między Zachodem a Chinami, które wzmacniają swoją potęgę militarną i gospodarczą, Xi przyznał, że Zachód ma wciąż przewagę konkurencyjną.

Dokumenty CKW i mowa o "trendzie historycznym"

W przypadku wybuchu lokalnego konfliktu może dojść do rozprzestrzenienia się go na szersze obszary – zaznaczył Xi. Zaprzeczył jednak możliwości wybuchu kolejnej wojny światowej.

Dokumenty zawierające wypowiedzi przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej ze spotkania CKW z 21 grudnia 2020 roku, zostały wykorzystane jako treść podręcznika dla wyższych urzędników wojskowych i partyjnych.

Xi JinpingShutterstock

Według agencji Kyodo, uwagi Xi zostały wygłoszone w kontekście hipotetycznej interwencji chińskiej armii na Tajwanie.

Xi odniósł się też do malejących wpływów Zachodu w kontekście rosnącej siły Chin. Stwierdził, że "Zachód słabnie, Wschód przybiera na sile" i nazwał taki stan "trendem historycznym".

Z dokumentów wyłania się również silna nieufność Xi wobec USA. Dokumenty pokazują, że przywódca Chińskiej Republiki Ludowej stwierdził, że antychińskie siły na Zachodzie dążą do obalenia przywództwa Komunistycznej Partii Chin.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock