Wzmianki o byłym ministrze znikają z rządowych stron. "Brak wyjaśnień stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi"

Źródło:
PAP
Qin Gang na nagraniach archiwalnych
Qin Gang na nagraniach archiwalnych
Archiwum Reuters
Qin Gang na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters

Ze stron internetowych chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych znikają informację związane z byłym szefem resortu Qin Gangiem, o którego dymisji poinformowano w połowie tygodnia. Wymazywanie urzędników przypomina praktyki z najbardziej burzliwego okresu w historii Komunistycznej Partii Chin w czasach Mao Zedonga - ocenił w czwartek portal Radio Free Asia.

Qin Gang był szefem resortu dyplomacji od grudnia. Pod koniec czerwca przestał pojawiać się publicznie, a we wtorek chińskie rządowe media lakonicznie poinformowały o jego dymisji. Krótko po opublikowaniu dekretu o odwołaniu Qin ze stanowiska szefa dyplomacji ze stron rządowych zaczęły znikać wszelkie wpisy związane z jego osobą.

Początkowo uwagę internautów zwróciła trwająca klika dni "aktualizacja" stron z informacjami o ministrach i kierownictwie ministerstwa. Podstrona "Szef ministerstwa" na portalu w każdej z sześciu wersji językowych pokazuje jedynie z komunikat "Trwa aktualizacja informacji…".

Podobnie próby odnalezienia stron, na których pada nazwisko ministra, kończą się niepowodzeniem. Choć wyszukiwarki internetowe nadal pokazują w wynikach wyszukiwania setki stron ze słowami "Qin Gang", to po kliknięciu odnośnika wyświetla się komunikat "Odwiedzona strona nie istnieje lub została usunięta", po czym następuje przekierowanie do strony głównej.

"Brak wyjaśnień stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi"

Portal Radio Free Asia (RFA) przypomina, że w erze Mao Zedonga w czasach rewolucji kulturalnej wyżsi urzędnicy, którzy wypadli z łask "byli często usuwani z annałów partyjnych - i historii partii". "Wygląda na to, że ten sam los spotkał Qin Ganga" - pisze RFA.

Wymazanie danych stawia także pod znakiem zapytania słowa rzeczników MSZ, którzy od miesiąca wyjaśniali, że nieobecność Qina była spowodowana jego złym stanem zdrowia.

Zniknięcie Qina wywołało burzę spekulacji, że 57-letni Qin, uważany za powiernika Xi Jinpinga, wypadł z łask lub jest przedmiotem oficjalnego śledztwa, w związku z rzekomym romansem z dziennikarką. - Brak wyjaśnień stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi - mówił Ja Ian Chong, politolog z National University of Singapore. - Podkreśla to również nieprzejrzystość i nieprzewidywalność, a nawet arbitralność obecnego systemu politycznego - komentuje ekspert cytowany przez agencję Reutera.

Rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedziała w czwartek podczas briefingu, że Chiny ujawnią "w odpowiednim czasie" informacje dotyczące byłego ministra Qin Ganga.

Autorka/Autor:ft / prpb

Źródło: PAP