Miał być zdrowy, drugi raz zdiagnozowano u niego koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?gisanddata.maps.arcgis.com
wideo 2/36
gisanddata.maps.arcgis.comJak rozprzestrzenia się koronawirus?

U pacjenta, którego blisko dwa tygodnie temu uznano za zdrowego i wypisano ze szpitala, stwierdzono ponownie obecność koronawirusa - potwierdziło w piątek centrum leczenia klinicznego w mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan na południowym zachodzie Chin.

Pacjent wyszedł ze szpitala 10 lutego i od tamtej pory poddany był kwarantannie w warunkach domowych, a jego stan zdrowia był regularnie kontrolowany. 19 lutego test na obecność wirusa ponownie dał u niego wynik pozytywny i pacjent wrócił do szpitala - napisano w przytoczonym przez chińskie media komunikacie. Podobne przypadki odnotowano również w innych regionach - dodało centrum, do którego pacjenta przyjęto.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM? ZALECENIA WHO >>>

Nawrót koronawirusa?

Decyzję o zwolnieniu pacjenta ze szpitala podjęto w zgodzie z obowiązującymi wówczas zaleceniami państwowej komisji zdrowia - wyjaśniono w komunikacie. Według tych zaleceń osoby zakażone koronawirusem mogą być wypisane, jeśli ich stan się poprawi, a test na obecność wirusa da wynik negatywny dwukrotnie w odstępie co najmniej jednego dnia.

Komisja zaleca również obserwację stanu zdrowia wyleczonych pacjentów przez 14 dni od wyjścia ze szpitali. Powinni oni w tym okresie nosić maski ochronne i ograniczyć wychodzenie z domów, by zmniejszyć ryzyko zakażenia innymi patogenami.

Specjalista ds. chorób zakaźnych Wang Guiqiang zwrócił w czwartek uwagę, że w najnowszej wersji wytycznych państwowej komisji zdrowia zwiększono nacisk na monitorowanie stanu pacjentów wypisanych ze szpitali. - Co dokładnie dzieje się po wyjściu ze szpitala, czy jest ryzyko nawrotu, czy jest ryzyko zarażeń, czy jest ryzyko powikłań, o tym wszystkim należy wciąż dyskututować - ocenił, cytowany przez chińskie media.

Jak się rozprzestrzenia koronawirus? (stan na 21 lutego)
gisanddata.maps.arcgis.com

Zakażenia koronawirusem w więzieniach

Władze prowincji Hubei podały w piątek, że w więzieniach w tej prowincji, a także w dwóch innych regionach wykryto ponad 500 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Około 200 zakażeń odnotowanych w dwóch więzieniach - w prowincjach Szantung na północy i Zhejiang na wschodzie kraju - stanowi większość spośród 258 nowych infekcji potwierdzonych w czwartek w całych Chinach poza Hubei, gdzie znajduje się ognisko epidemii.

Prowincja Hubei podniosła tymczasem liczbę zdiagnozowanych w czwartek zakażeń o 220 po uwzględnieniu niepoliczonych wcześniej przypadków wykrytych w regionalnym systemie więziennym - przekazała komisja zdrowia prowincji. Łączny bilans wzrósł tam z 411 do 631 przypadków.

Z powodu zakażeń odnotowanych w więzieniach w Szantungu i Zhejiangu w piątek zakończył się 16-dniowy okres spadków liczb nowych infekcji wykrywanych poza prowincją Hubei. Łącznie do piątku w całych Chinach kontynentalnych stwierdzono ponad 75 tys. zakażeń, z czego 2236 osób zmarło, a ponad 18 tys. wyszło już ze szpitali.

ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Tagi:
Raporty: