Gwiazdor k-popu skazany za gwałty na 13 lat więzienia

Źródło:
Reuters

Chińsko-kanadyjski piosenkarz Kris Wu został skazany na 13 lat więzienia za gwałt na trzech kobietach, w tym 17-latce - informuje Reuters. Zgodnie z wyrokiem, gwiazdor wywodzącego się z Korei gatunku k-pop będzie musiał też zapłacić równowartość niemal 84 milionów dolarów za oszustwa podatkowe.

Sąd w Pekinie zdecydował o skazaniu Krisa Wu na 13 lat więzienia w piątek, 25 listopada. Piosenkarza i aktora o kanadyjskich korzeniach uznano za winnego już w czerwcu tego roku, jednak wówczas nie podjęto decyzji co do wymiaru kary. Jak tłumaczy Reuters, wyrok uwzględnia 11 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za gwałty oraz rok i sześć miesięcy więzienia za zorganizowanie orgii. Po odbyciu kary 32-latek ma zostać deportowany z kraju.

"Wykorzystał trzy pijane kobiety we własnym domu" - oświadczył sąd, już po wydaniu wyroku, na swoim oficjalnym kanale na chińskiej platformie społecznościowej WeChat.

ZOBACZ TEŻ: Kierowca ciężarówki okazał się seryjnym mordercą. To on miał zgwałcić i zabić 19-letnią studentkę

Jak podaje Reuters, według sądu śledztwo wykazało, że w listopadzie i grudniu 2020 roku Wu zgwałcił trzy kobiety. Zatrzymano go 31 lipca 2021 roku, po tym, jak 18-letnia wówczas studentka wyznała, że piosenkarz namówił ją do picia alkoholu, a potem do uprawiania z nią seksu, gdy miała 17 lat. Wspomniała, że nie była jedyną wykorzystaną, a niektóre z pozostałych ofiar w momencie przestępstw również były niepełnoletnie. Ostatecznie gwiazdorowi udowodniono trzy gwałty.

25 listopada chińskie władze ogłosiły również, że Wu będzie musiał zapłacić karę w wysokości 600 milionów juanów, czyli równowartość niemal 84 milionów dolarów, za oszustwa podatkowe, jakich dopuścił się według sądu w latach 2019-2020.

Kim jest Kris Wu?

Wu, urodzony w 1990 roku w chińskim Kantonie, w wieku 10 lat przeniósł się wraz z matką do kanadyjskiego Vancouver. Tam rozpoczął swoją karierę muzyczną, która na dobre ruszyła jednak po przeprowadzce wokalisty do Korei. W latach 2012-2014 Wu był członkiem zespołu Exo, jednego z najpopularniejszych zespołów wykonujących muzykę z gatunku k-pop.

Kris Wusupermodel / Shutterstock

Później wrócił do Chin i tam kontynuował karierę już jako solista. W Państwie Środka został wielką gwiazdą, oprócz występów na scenie, w przestrzeni publicznej pojawiał się również jako aktor, model i juror programów telewizyjnych. Był ambasadorem wielu luksusowych marek, takich jak Bulgari, Lancome, Louis Vuitton czy Porshe. Po aresztowaniu wszystkie firmy zerwały z nim współpracę.

ZOBACZ TEŻ: Chiny. Gwiazdor k-popu Kris Wu sądzony za gwałt, w kraju dyskusja o przemocy wobec kobiet po pobiciu w Tangshan

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: supermodel / Shutterstock