TVN24 | Świat

Chińskie statki w pobliżu spornego archipelagu. "Japonia będzie postępować stanowczo"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Japonia spiera się z Chinami o wyspy archipelagu Senkaku
Reuters ArchiveJaponia spiera się z Chinami o wyspy archipelagu Senkaku

Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga oświadczył w środę, że Japonia przekazała Chinom protest w sprawie obecności chińskich statków w pobliżu spornego archipelagu na Morzu Wschodniochińskim. - Japonia będzie bacznie pilnowała tych wysp – dodał.

Należące do chińskiego rządu statki widziano w pobliżu kontrolowanego przez Japonię archipelagu Senkaku (chińska nazwa: Diaoyu) przez 65 dni z rzędu. Jest to najdłuższy taki okres od września 2012 roku, gdy rząd w Tokio wykupił część bezludnych wysepek z rąk prywatnych, wywołując gniewną reakcję Pekinu – podała agencja Reutera. - Japonia przekazała Chinom protest i będzie postępować w tej sprawie stanowczo, ale spokojnie, podejmie też wszelkie możliwe środki, by zapewnić nadzór nad spornymi wyspami – powiedział Suga na konferencji prasowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Japonia nie chce chińskich statków w okolicy archipelagu SenkakuAJE/Wikimedia CC BY 3.0

Konflikt terytorialny o wyspy na Morzu Wschodniochińskim to jeden z punktów spornych w trudnych relacjach chińsko-japońskich, na których cieniem wciąż kładzie się historia japońskiej agresji na Chiny i okrucieństw popełnianych przez japońską armię w czasie II wojny światowej. W ostatnich latach pojawiły się oznaki ocieplenia stosunków, ale na przeszkodzie stanęła między innymi pandemia COVID-19. Z jej powodu na nieokreślony termin przełożono planowaną na kwiecień wizytę państwową przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Tokio. Byłaby to pierwsza taka wizyta chińskiego przywódcy w Japonii od ponad dekady.

Japonia jest też wśród krajów najgłośniej krytykujących plan narzucenia Hongkongowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym przez Pekin i apelowała o wspólne oświadczenie grupy G7 w tej sprawie. Według wielu komentatorów projekt ten poważnie narusza autonomię Hongkongu i zagraża wolności jego mieszkańców.

Po wykupieniu części wysp przez japoński rząd w 2012 roku w Chinach doszło do fali antyjapońskich protestów. W niektórych miastach rozwścieczony tłum niszczył japońskie samochody, restauracje, sklepy i fabryki. Dochodziło też do aktów przemocy wobec przypadkowych osób.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AJE/Wikimedia CC BY 3.0