Chiny chcą odegrać "konstruktywną rolę" w sprawie umowy z Iranem


Porozumienie z Iranem nie zostało wykolejone, a pojawiły się jedynie pewne nowe czynniki komplikujące - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi w rozmowie telefonicznej ze swym irańskim odpowiednikiem Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Rozmowa odbyła się nazajutrz po wystąpieniu prezydenta USA Donalda Trumpa, który zadeklarował w piątek, że Iran ma "ostatnią szansę" na uniknięcie amerykańskich sankcji, jeśli w ciągu 120 dni zmodyfikowane zostanie obowiązujące porozumienie Teheranu ze światowymi mocarstwami w sprawie demontażu irańskiego programu nuklearnego. Trump dodał, że "dowolnym momencie (...) porozumienie natychmiast wypowie", jeśli uzna, że nie można go poprawić.

Wspólne życzenie społeczności międzynarodowej

Wang zapewnił Zarifa, że porozumienie, które podpisały też Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Unia Europejska, nie "zostało wykolejone", a pojawiły się jedynie "pewne nowe czynniki komplikujące (jego wdrożenie)".

Szef chińskiej dyplomacji, który przebywa z wizytą w Rwandzie, dodał, że za wejście w życie układu z Teheranem odpowiadają wszystkie zainteresowanie strony, a ponadto jest to wspólnym życzeniem społeczności międzynarodowej - relacjonuje Xinhua.

Porozumienie z Iranem ułatwia walkę z rozprzestrzenianiem broni jądrowej, sprzyja pokojowi i stabilności w całym regionie oraz "rozwiązuje inne kwestie sporne" - dodał Wang, który zaapelował też do władz Iranu, by zachowały spokój i nadal realizowały swe zobowiązania wynikające z podpisania układu.

Trump: Najgorsza umowa w historii

Zarif oznajmił wcześniej w sobotę, że groźba Trumpa jest "próbą podważenia stabilnego, wielostronnego porozumienia", które - jak podkreślił - "nie podlega renegocjacjom".

Na mocy tego porozumienia zawieszone zostały amerykańskie sankcje wobec Iranu. W trakcie swej kampanii wyborczej w 2016 roku Trump krytykował ugodę z Teheranem, nazywając ją najgorszą umową, jaką USA kiedykolwiek podpisały. Porozumienie z władzami w Teheranie zostało podpisane w lipcu 2015 roku. Przewiduje ono zniesienie sankcji w zamian za rezygnację Iranu z dalszych prac nad uzyskaniem broni jądrowej, co mają potwierdzić inspekcje afiliowanej przy ONZ Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Autor: momo//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY 2.0

Tagi:
Raporty: