Cel: Woroneż M. Ukraińcy o "rekordowym locie" bojowego drona

Źródło:
PAP
Ukraińskie drony zaatakowały obiekty energetyczne w Rosji (wideo z 20 kwietnia)
Ukraińskie drony zaatakowały obiekty energetyczne w Rosji (wideo z 20 kwietnia)TVN24
wideo 2/3
Ukraińskie drony zaatakowały obiekty energetyczne w Rosji (wideo z 20 kwietnia)TVN24

Wywiad wojskowy Ukrainy poinformował o "rekordowym locie drona, który pokonał odległość ponad 1800 kilometrów do wrogiego obiektu". Obiektem tym ma być Woroneż M, który należy do rosyjskich stacjonarnych radarów pozahoryzontalnych w Rosji. Efekty ataku "są obecnie ustalane".

Dron wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) zaatakował w niedzielę stację radarową dalekiego zasięgu Woroneż M znajdującą się w Orsku w obwodzie orenburskim w Rosji, ponad 1800 km od granicy - podał w poniedziałek portal Ukraińska Prawda, powołując się na swojego rozmówcę w HUR.

"Ukraiński dron pokonał odległość ponad 1800 kilometrów do wrogiego obiektu, ustanawiając nowy rekord zasięgu drona kamikadze" - przekazało źródło. Efekty ataku są obecnie ustalane - podano.

Orsk leży na południowym Uralu. Wcześniej najbardziej odległym celem zaatakowanym przez ukraińskie drony był obiekt w mieście Saławat w Baszkirii, które znajduje się 140 kilometrów bliżej granicy z Ukrainą niż Orsk.

Rosyjskie media państwowe podały, że dron "rozbił się w pobliżu Orska", a jego celem "mógł być obiekt wojskowy".

Zobacz też: Kolejny atak na rafinerię w Rosji. Daleko od ukraińskiej granicy

Stacja radarowa dalekiego zasięgu Woroneż MMapy Google, mil.ru

Woroneż M

Woroneż M należy do rosyjskich stacjonarnych radarów pozahoryzontalnych. Są one przeznaczone do wykrywania między innymi pocisków balistycznych i manewrujących. Radar ten ma zasięg wykrywania celów do 6 tysięcy kilometrów.

Wcześniej pojawiły się informacje, że dron HUR uderzył w inną stację radarową tej grupy "Woroneż DM", znajdującą się w miejscowości Głubokij na terytorium Kraju Krasnodarskiego. Została ona zaatakowana 23 maja, co doprowadziło do pożaru obiektu.

Autorka/Autor:ek/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google, mil.ru