Były prezydent USA Barack Obama na rosyjskiej liście sankcji

Źródło:
PAP
Plac Czerwony w Moskwie
Plac Czerwony w Moskwie
Reuters
Moskwa i KremlReuters

USA ogłosiły sankcje na ponad 300 podmiotów w związku z trwającą agresją Moskwy przeciwko Ukrainie. W odpowiedzi Rosja wpisała na nową listę sankcyjną byłego prezydenta USA Baracka Obamę i 500 amerykańskich obywateli.

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek nowe sankcje skierowane przeciwko ponad 300 rosyjskim podmiotom w odpowiedzi na trwającą agresję zbrojną Rosji przeciwko Ukrainie.

- Dzisiejsze działania jeszcze bardziej ograniczają zdolności Putina do prowadzenia barbarzyńskiej inwazji i przyspieszą nasze globalne wysiłki na rzecz powstrzymania rosyjskich prób obejścia sankcji - powiedziała sekretarz departamentu skarbu USA Janet Yellen.

Rosja nakłada sankcje na Baracka Obamę

W odpowiedzi na te działania na nową listę rosyjskich sankcji wpisano byłego prezydenta USA Baracka Obamę, a także grupę 500 amerykańskich obywateli - podała agencja Reutera za rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych.

Resort poinformował też, że Rosja odrzuciła niedawną prośbę USA o dostęp konsularny do reportera amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, który został aresztowany w marcu pod zarzutem szpiegostwa.

Również w piątek Moskwa wydała list gończy za prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karimem Khanem. MTK w marcu uznało za osoby poszukiwane pod zarzutem zbrodni wojennych Władimira Putina oraz rosyjską rzeczniczkę praw dziecka Marię Lwową-Biełową w związku z porywaniem ukraińskich dzieci i wywożeniem ich do Rosji w trakcie inwazji na Ukrainę.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images